Polskie Radio
Section05

Władysław Strzemiński

"Podwójna jednorodność". Artystyczna sylwetka Władysława Strzemińskiego w Kordegardzie

Władysław Strzemiński urodził się w roku 1893 w Mińsku. Podczas I wojny światowej jako saper stracił nogę i rękę. Nie przeszkodziło mu to jednak w działalności artystycznej. Był malarzem, pionierem konstruktywistycznej awangardy. Zmarł w skrajnej biedzie, w roku 1952. Dorobek artysty prezentowany jest w ramach wystawy "Podwójna jednorodność" w warszawskiej Kordegardzie. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Magda Mikołajczuk Kordegarda SZTUKA

Wojna, kalectwo, malarstwo. Władysław Strzemiński - malarz wyklęty

Prace z kolekcji muzealnych i zbiorów prywatnych, rzadko prezentowanych szerokiej publiczności. "Władysław Strzemiński. Podwójna jednorodność" - to najnowsza wystawa w Kordegardzie, Galerii Narodowego Centrum Kultury w Warszawie. Wystawa przybliża twórczość artysty z lat 1929-1951, w tym jego rysunki, litografie i dzieła malarskie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka malarstwo SZTUKA Małgorzata Wosiek Zobacz także awangarda

Z czego żyją „wolne” zawody?

Opublikowany niedawno raport „Sytuacja artystów w Polsce” pokazuje, że niepewność związaną z sytuacją finansową czują głównie literaci, dziennikarze, filolodzy, kompozytorzy, a także muzycy i śpiewacy. Gośćmi programu Kwadratura Kultury byli: Bożena Leszczyńska - prezes Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, Grzegorz Sieczkowski - niezależny publicysta, Mateusz Olszewski - student IV roku reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska malarstwo