Cyganeria warszawska, czyli romantycy w praktyce

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2017 18:50
- To byli bardzo młodzi ludzie, którzy chcieli przełamać intelektualny marazm w Warszawie w okresie po powstaniu styczniowym - zauważył dr hab. Arkadiusz Bagłajewski, opowiadając o XIX-wiecznej warszawskiej cyganerii.
Audio
  • Dr hab. Arkadiusz Bagłajewski i dr Tomasz Jędrzejewski o twórczości XIX-wiecznej cyganerii (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Fragment obrazu Claudea Moneta, Śniadanie na trawie
Fragment obrazu Claude'a Moneta, "Śniadanie na trawie"Foto: Wikipedia/domena publiczna

Goszczący w Dwójce historyk literatury z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej opowiadał o pierwszej polskiej bohemie artystycznej, w której skład wchodzili m.in. tacy twórcy, jak Józef Dziekoński, Seweryn Filleborn, Seweryn Sierpiński, Włodzimierz Wolski, Roman Zmorski.

- W przypadku warszawskiej cyganerii ważniejszy od jej twórczości był tworzony przez nią "tekst życia". To byli żyjący między epokami ludzie, którzy nie byli w stanie dokonać korekty literatury romantycznej, ale w jakimś sensie zawładnęli wyobraźnią romantyzmu rozumianego szerzej jako pewien styl bycia - dodał dr hab. Arkadiusz Bagłajewski, opowiadając o twórcach, którzy gardzili mieszczańskim życiem, przesiadywali niczym kloszardzi na nadwiślańskim brzegu, uwielbiali biesiadować, a latem wędrowali przez mazurskie pola.

W nagraniu audycji, której przyczynkiem stała się książka Dominiki Skiby "Cyganeria romantyczna i cyganowanie w romantycznej Warszawie", posłuchamy również o twórczości członków cyganerii, ich burzliwych losach i o tym, gdzie lubili spotykać się w Warszawie.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: dr hab. Arkadiusz Bagłajewski (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej), dr Tomasz Jędrzejewski (Uniwersytet Warszawski) 

Data emisji: 4.05.2017

Godzina emisji: 18.00 

mz/jsz

Czytaj także

Anna Karasińska. Reżyser znudzona teatrem?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 20:00
– Interesowałam się teatrem i wydawało mi się, że to bardzo niewykorzystane medium. Strasznie mi się w teatrze nudziło, zaczęłam wymyślać, co mogłabym tu zrobić. I spróbowała – mówiła Anna Karasińska o początkach swojej działalności teatralnej.
rozwiń zwiń