– Zajmując się tkaniną, zastosowała tak nowatorskie rozwiązania, że na określenie jej dzieł ukuto pojęcie "abakany". Od połowy lat 60. te prace są jej wizytówką w każdym poważnym muzeum i każdej poważnej kolekcji. Później poszła w stronę rzeźby realistycznej, ale też z tkaniny. Z juty utwardzanej żywicą zaczęła tworzyć postacie, grupy i tłumy. Miały w sobie coś niesamowitego, a zarazem odwoływały się do figur egipskich – powiedział gość Dwójki.
Paweł Sosnowski opowiadał o najważniejszych rzeźbach Magdaleny Abakanowicz, które można oglądać w bardzo różnych miejscach na świecie (Szwecja, Polska, USA, Korea Południowa), i m.in. o tym, że ponad 20 lat temu artystka miała stworzyć... nową dzielnicę Paryża.
W audycji słuchaliśmy ponadto wspomnień prof. Adama Myjaka i Mariusza Hermansdorfera, a także głosu samej Magdaleny Abakanowicz z archiwalnych nagrań Polskiego Radia. – Podstawowym miernikiem skali życia był dla mnie człowiek. Zajęłam się więc tą wielkością, tą formą, wybierając z niej elementy, które mi wystarczały, by opowiedzieć o kondycji ludzkiej to, co było dla mnie ważne – powiedziała kiedyś artystka.
***
Tytuł audycji: Magdalena Abakanowicz. Wspomnienie
Przygotował: Bartosz Panek
Z nagrań archiwalnych: Magdalena Abakanowicz
Goście: Paweł Sosnowski (krytyk sztuki), prof. Adam Myjak (rektor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych), Mariusz Hermansdorfer (wieloletni dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu)
Data emisji: 21.04.2017
Godzina emisji: 15.15
mc/kul