Na gali finałowej w siedzibie TVP do zwycięzców plebiscytu powędrowały nagrody o łącznej wartości 80. tys. złotych. Jury przyznało wyróżnienia w czterech kategoriach. Otrzymali je autorzy, których książki zostały wydane w języku polskim po raz pierwszy pomiędzy 1 stycznia 2016 r. a 30 czerwca 2017 r. Konkursowi towarzyszyło głosowanie internetowe, w ramach którego czytelnicy wybrali swoje "Książki Historyczne Roku".
Kategoria: "Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku"
Nagroda jury: Ryszard Tomczyk i Barbara Patlewicz "Cmentarz Janowski we Lwowie. Polskie dziedzictwo narodowe, T.I, T.II".
- Książka Cmentarz Janowski we Lwowie, zasługuje na pełne uznanie, ponieważ uratowano w niej setki życiorysów osób wcale nie z tzw. pierwszej ligi życia społecznego Lwowa, ale godnych szacunku z tytułu pełnionych niekiedy prozaicznych funkcji, bez których życie codzienne nie może się obejść - oceniał prof. Józef Wołczański, recenzent książki.
"Cmentarz Janowski we Lwowie. Polskie dziedzictwo narodowe" T.I, T.II, Ryszard Tomczyk, Barbara Patlewicz/okładka
Nagroda czytelników: Michał Pszczółkowski, "Kresy nowoczesne. Architektura na ziemiach wschodnich II RP (1921-1939)".
- Nie mam wątpliwości, że książka Michała Pszczółkowskiego zawiera wiele nowych ustaleń i mocno poszerza naszą wiedzę o polskiej architekturze na Kresach w okresie międzywojennym. (...) Autor posługuje się jasnym, komunikatywnym i sugestywnym językiem. Pisze nienaganną polszczyzną, stąd jego monografię czyta się z przyjemnością i z dużym pożytkiem poznawczym - twierdzi recenzent książki prof. Stanisława Sławomira Nicieji.
„Kresy nowoczesne. Architektura na ziemiach wschodnich II RP (1921-1939)”, Michał Pszczółkowski/okładka
Kategoria: "Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku"
Nagroda jury i nagroda czytelników: Grzegorz Motyka "Wołyń’43".
"Czytelnik niezaznajomiony z historią rzezi wołyńskiej znajdzie tutaj wszystkie najważniejsze fakty,
a odbiorcy bardziej zorientowani w tej tematyce — poznają najnowsze badania i ustalenia historyków. Autor, uznawany za jednego z najlepszych znawców stosunków polsko-ukraińskich, jednoznacznie dowodzi, że rzeź wołyńska była zaplanowanym ludobójstwem, a nie spontaniczną akcją odwetową" - czytamy w opisie publikacji.
"Wołyń `43", Grzegorz Motyka/okładka
Kategoria: "Najlepsze wydawnictwo źródłowe poświęcone historii Polski i Polaków w XX wieku"
Nagroda jury: Sławomir Dębski (pod redakcją) "Polskie Dokumenty Dyplomatyczne, 1919 styczeń-maj"
Kolejny (dwudziesty trzeci) tom serii wydawniczej Polskie Dokumenty Dyplomatyczne zawiera 430 dokumentów ilustrujących działania polskich polityków i dyplomatów w okresie styczeń–maj 1919 r. (...) Zdecydowana większość materiałów prezentowanych w tomie to dokumenty dotychczas niepublikowane - podkreślają organizatorzy konkursu.
"Polskie Dokumenty Dyplomatyczne, 1919 styczeń-maj", redaktor Sławomir Dębski
Kategoria: "Najlepsze wspomnienia dotyczące historii Polski i Polaków w XX wieku"
Nagroda jury: "Dziennik wydarzeń (1939-1944)" pióra Jędrzeja Moraczewskiego, opracowany i opatrzony wstępem przez Joannę Dufrat i Piotra Cichorackiego.
- Moraczewski (pierwszy premiera II RP - przyp. red.), czego dowodzi lektura zapisek, był obserwatorem krytycznym i uważnym. Wprawdzie całkiem poważnie traktował informacje pożądane, acz kłócące się z ówczesnymi realiami, ale generalnie starał się twardo stąpać po ziemi. Nie tyle jednak wojenne przewidywania i optymistyczne prognozy, a nawet nie wgląd w związaną z konspiracją rzeczywistość stanowią o sile przekazu, co opis codzienności, trudnej materialnie i niezwykle ciężkiej psychicznie - oceniał prof. Włodzimierz Suleja, recenzent książki.
"Dziennik wydarzeń (1939-1944)”, Jędrzej Moraczewski
Nagroda jury: Justyna Błażejowska "Harcerską drogą do niepodległości. Od „Czarne Jedynki” do Komitetu Obrony Robotników"
Książka to "nieznana historia KOR-u i KSS "KOR" w relacjach: Antoniego Macierewicza, Piotra Naimskiego, Jana Olszewskiego, Urszuli Doroszewskiej, Ludwika Dorna, Marcina Gugulskiego, Bohdana Cywińskiego, Antoniego Libery, Marka Barańskiego, Agaty Runowicz, Marka Barańskiego, Krzysztofa Łączyńskiego, Andrzeja Janowskiego, Wojciecha Fałkowskiego".
"Harcerską drogą do niepodległości. Od "Czarnej Jedynki" do KOR", Justyna Błażejowska
Uroczystość wręczenia nagród w siedzibie Telewizji Polskiej w Warszawie uświetnił występ Dariusza Malejonka i zespołu Maleo Reggae Rockers. Organizatorami wydarzenia są Polskie Radio, Telewizja Polska, Instytut Pamięci Narodowej i Narodowe Centrum Kultury.
IAR/książkahistorycznaroku.pl/bm