Jarosław Gowin: środowisko naukowe dostrzegło, że ustawa jest szansą
Jarosław Gowin zwracał uwagę, że nowa ustawa zastąpi cztery obecnie obowiązujące. - Zamiast osiemdziesięciu rozporządzeń, gąszczu przepisów, chcemy przygotować ich trzykrotnie mniej. Dziś przepisy wymuszają na uczelniach strukturę wydziałową. Dlaczego państwo ma odgórnie narzucać taki schemat? - pytał minister.
Nowy sposób finansowania uczelni
Wicepremier powiedział też, że reforma znacząco zmieni system dotowania uczelni. Szczegółowy podział przekazywania pieniędzy z budżetu zastąpi uproszczony schemat. Wezwał wszystkie siły polityczne do poparcia planu wzrostu nakładów na naukę i szkolnictwo. - Chciałbym zaapelować do wszystkich, zwłaszcza parlamentarzystów, by przyjąć śmiały, strategiczny plan wzrostu nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe - zwłaszcza na naukę - 1 procent PKB. Dziś jest to 0,44 procent. Jesteśmy pod tym względem na szarym końcu w Unii Europejskiej - podkreślił.
Minister zapewnił, że reforma szkolnictwa sprawi, że znowu zacznie opłacać się prowadzić badania naukowe, wyraził też nadzieję, że dzięki temu polskie uczelnie awansują w światowych rankingach szkół wyższych.
W uroczystej inauguracji roku akademickiego na KUL-u uczestniczyli biskupi, którzy brali udział w 377. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski. Spotkanie hierarchów odbywało się w Lublinie pierwszy raz w historii.
abi