"Łacina to fundament zachodniej cywilizacji"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 19:00
- Jej znajomośc daje możliwość zrozumienia dziejów Zachodu, ale nie tylko. Ten język nie jest potrzebny wszystkim, nie jest niezbędny. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest bardzo przydatny - mówiła w Dwójce Inga Grześczak z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Czy łacina to tylko piękne brzmienie zamierzchłej przeszłości? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/dubassy

sokrates nad fontanną wiki 1200.jpg
Czego Sokrates nauczył się od innych ludzi?

W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o tym, czy język łaciński powinien wrócić do polskich szkół oraz czy humanistyka potrzebuje łaciny i klasycznej erudycji.

- My się zastanawiamy, czy łacina jest potrzebna i do czego, a tymczasem elity zachodnie takich pytań sobie nie stawiają. Łacina jest dla nich podstawą, bez której trudno sobie wyobrazić człowieka wykształconego. W świecie anglosaskim jest dziś bardzo popularna wśród uczniów i studentów. To wyraz właściwej oceny roli łaciny, jako fundamentu zachodniej kultury - stwierdził dr Jan Kozłowski. 

Czy łacina jest tylko ceremonialnym brzmieniem przeszłości? Dlaczego polska szkoła zrezygnowała z jej nauczania? Co wynika ze znajomości tego języka poza samą przyjemnością czytania klasycznych dzieł w oryginale? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji:  O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: Inga Grześczak i dr Jan Kozłowski (Uniwersytet Warszawski) oraz prof. Przemysław Nering (Uniwersystet Mikołaja Kopernika w Toruniu)

Data emisji: 22.02.2018

Godzina emisji: 18.00

mko

Czytaj także

"Demokracja ateńska to wynik pewnych przypadków"

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2017 13:33
- Urządzenie polis, wszystkie zmiany i przekształcenia tego ustroju, nie były jakimś planowym procesem - mówił prof. Włodzimierz Lengauer w audycji o dziejach starożytnych Aten.
rozwiń zwiń