Ina Benita. Filmowa gwiazda, która przepadła bez śladu

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 14:36
- Zwolniona z Pawiaka dzień przed wybuchem Powstania Warszawskiego, znalazła się na Starym Mieście, gdzie mieszkał jej ojciec. Przeżyła gehennę, udało się jej przejść kanałem do Śródmieścia. Wiosną 1945 roku pojawiła się w Austrii, potem w Niemczech. I tu ślad się urywa - mówił w Dwójce Piotr Gacek.
Audio
  • Ina Benita. Dramatyczne losy wielkiej gwiazdy przedwojennego kina (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Ina Bonita
Ina BonitaFoto: Polona/domena publiczna

Bohaterką audycji była jedna z najpopularniejszych aktorek w przedwojennej Polsce. Ina Benita (właściwie Inna Florow-Bułhak) uchodziła za symbol sex appealu i uosobienie talentu. Była aktorką, która mogła przebierać w rolach jak w ulęgałkach. Znikła po wojnie. Piotr Gacek przez lata szukał jej śladów, tropił najmniejsze i najdziwniejsze doniesienia na jej temat. Dzięki jego książce "Ina Benita. Za wcześnie na śmierć" wielka gwiazda polskiego kina po wielu latach "wraca" do kraju, do społecznego obiegu. 

Losy Iny Benity są powikłane. Była wielka gwiazdą przedwojennego kina i kabaretu, która błyszczała na ekranie w popularnych komediach u boku Bodo, Dymszy i Żabczyńskiego. W czasie okupacji została potępiona przez Polskie Państwo Podziemne za granie w teatrach jawnych. Aresztowana przez Gestapo za romans z oficerem Wehrmachtu, została uwięziona na Pawiaku, gdzie urodziła dziecko. Przeżyła Powstanie Warszawskie i uciekła z Polski. Chciała czy musiała zniknąć na zawsze? Bała się reakcji nowych władz? Potępienia społecznego? Infamii? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Wacław Holewiński

Gość: Piotr Gacek (autor książki "Ina Benita. Za wcześnie na śmierć")

Data emisji: 2.01.2019

Godzina emisji: 17.30

mko

Czytaj także

Michał Waszyński. Ukrywający się Żyd, który stworzył najważniejszy film jidysz...

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 17:00
- Aura skandalisty i sieć konfabulacji na własny temat to pochodna rozdarcia Waszyńskiego jako człowieka i reżysera, konfliktu pomiędzy pokazywaną, a ukrywaną tożsamością - mówił Łukasz M. Maciejewski, autor scenariusza do przygotowywanego filmu o słynnym przedwojennym reżyserze.
rozwiń zwiń