"Green Book". Scenariusz dobrego bycia razem?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 19:00
- Ten film jest szalenie ważny, bo podsuwa Amerykanom koncepcję codziennego funkcjonowania, w którym spotkanie przedstawicieli różnych grup nie doprowadza do przemocy - mówił w Dwójce rezyser Grzegorz Brzozowski.
Audio
  • Dyskusja o filmie "Green Book" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Kadr z filmu Green Book
Kadr z filmu "Green Book"Foto: materiały prom./Universal Studio

"Green Book" jest krzepiącą opowieścią o przełamywaniu stereotypów rasowych i klasowych. Podkreślając wagę relacji zwykłych ludzi, ich pragmatyzmu i cichego bohaterstwa, pozostawia na boku zorganizowaną walkę o zmiany strukturalne.

Grzegorz Brzozowski zwrócił uwagę, że choć w filmie Petera Farrelly'ego wyprawa dwójki bohaterów na rasistowskie Południe nie zmienia Ameryki, to pozwala zrozumieć dwie problematyczne postawy. - Z jednej strony mamy mamy Dona Shirleya, przedstawiciela czarnoskórej elity, który jest wyalienowany ze swojej grupy etnicznej, z drugiej Tony’ego Vallelongę, poprzez którego widzimy, jak zdradziecka jest droga do utwierdzania się w stereotypach codziennych, widzimy jak się w nim uprzedzenia podskórnie zaszczepiają, ale też jak podróż pozwala mu je zredefiniować.

"Green Book" pokazuje schematy segregacji rasowej w USA na chwilę przed zdelegalizowaniem niektórych ich przejawów. O bezsilności bohaterów filmu wobec rasizmu mówił w Dwójce prof. Tomasz Basiuk z Ośrodka Studiów Amerykańskich. Gość audycji "O wszystkim z kulturą" zwrócił też uwagę na fałszywe tropy w tym obrazie.

W programie dyskutowaliśmy ponadto o niejednoznaczności niektórych scen oraz przyczynach głosów krytyki, wobec dzieła, które zdobyło Oscara dla najlepszego filmu minionego roku.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Nowak

Gość: prof. Tomasz Basiuk z Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego oraz Grzegorz Brzozowski - reżyserem filmowym, socjologiem, członkiem redakcji "Kultury Liberalnej"

Data emisji: 27.02.2019

Godzina emisji: 17.30

bch

Czytaj także

Biały w skórze czarnego. Kultowa książka o rasizmie

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2016 18:00
- W roku 1959 John Howard Griffin zadał gwałt swojemu ciału i w ciągu tygodnia przeistoczył się w czarnoskórego mężczyznę - o reportażu wcieleniowym "Czarny jak ja" mówiła w Dwójce Katarzyna Surmiak-Domańska.
rozwiń zwiń