Jak skomponować miasto na miarę XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 19:00
- Nie tyle długa lista kłopotów stanowi wyzwanie dla współczesnych miast, ale to, że problemy się zazębiają i trzeba się z nimi zmagać jednocześnie. To stwarza niezwykle złożone systemy, którymi nie potrafimy jeszcze zarządzać - mówiła w Dwójce  prof. Ewa Rewers.
Audio
  • Rozmowa o książce Jonathana F.P. Rose'a pt. "Dobrze nastrojone miasto" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka książki na tel miasta
Okładka książki na tel miastaFoto: Pixbay/Free-Photos

Według prognoz w połowie XXI wieku na Ziemi będzie żyło prawie dziesięć miliardów ludzi, z czego osiemdziesiąt procent w miastach. Jak wobec tego powinny zmieniać się metropolie? Jonathan F.P. Rose, deweloper, urbanista i producent muzyczny, założyciel Gramavision Records przedstawia w książce "Dobrze nastrojone miasto" swoją wizję idealnego, to znaczy doskonale zharmonizowanego, miasta.

Odwołując się do historii cywilizacji oraz dzisiejszej sytuacji wielu miast, postuluje ich 5 podstawowych cech: spójność, cyrkularność, odporność, wspólnota i współczucie. Na ich podstawie proponuje konkretne rozwiązania dotyczące między innymi infrastruktury, ekologii oraz budowania relacji społecznych.

Czy jego propozycje są możliwe do zrealizowania? W audycji postulaty Rose'a rozważaliśmy w kontekście polskich miast. Urbanista Marek Sawicki mówił m.in. o problemie rozlewania się ośrodków miejskich, ale też o sposobach rozwiązywania konfliktów między władzami i mieszkańcami. Z kolei prof. Ewa Rewers przytoczyła przykłady różnic w podejściu do miasta między warszawiakami i gdańszczanami.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Nowak

Gość: prof. Ewa Rewers - kierowniczka Zakładu Kultury Miasta w Instytucie Kulturoznawstwa UAM, filozofka i teoretyczka kultury oraz z Marek Sawicki – urbanista

Data emisji: 6.03.2019

Godzina emisji: 17.30

bch

Czytaj także

"Trzeba budować świadomość na temat ładu w przestrzeni"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 10:30
- Przez wiele lat w Polsce panowało myślenie, że najważniejsza jest wolność budowlana i inwestycyjna. Z drugiej strony jednak trzeba pilnować ładu przestrzennego – powiedział Bolesław Stelmach, pełniący obowiązki dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Megamiasto z czterech państw Bloku Wschodniego

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 19:03
- Chodziło mi o zestawienie kadrów z różnych miast. Odwołanie się do tego, co jest podobne w Pekinie, Moskwie, Warszawie czy Berlinie - opowiadał w Dwójce Marek M. Berezowski, autor książki fotograficznej pt. "Citymorphosis".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski Mały Berlin. Spacer po gdańskim Wrzeszczu

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 12:00
- Ulica Wajdeloty, na której mieszkałam, wygląda bardzo berlińsko. Otworzyły się małe knajpki, salony usługowe, są też artyści. To jest dzielnica, poza obręb której niekoniecznie trzeba wychodzić, bo tutaj wszystko jest - mówiła o gdańskim Wrzeszczu artystka Anna Witkowska.
rozwiń zwiń