- Lekcja, którą odebrał od swojego mistrza Roberta Rosselliniego, była zasadnicza. Fellini ją w jakiś sposób kontynuował, przetwarzając rzeczywistość. Bo przecież jego filmy to nieustanna gra rzeczywistości z nierzeczywistością, z bardzo cienką linią między rzeczywistością a snem. Te jego wszystkie wyobrażenia oniryczne, fantazje. Tak naprawdę my płynnie przechodzimy z jednego w drugie i nie chciałabym, szczerze mówiąc, byśmy to odróżniali - podkreślała Anna Osmólska-Mętrak.
Drugi z gości audycji, Lech Majewski, mówił m.in. o przetwarzaniu przez Felliniego swojej własnej biografii. - Wszyscy bezustannie konfabulujemy. Mamy taką tendencję, że traumatyczne rzeczy osładzamy sobie w pamięci, inne mitologizujemy.
Obdarzony niezwykłą wyobraźnią Federico Fellini, przypomnijmy, tworzył bujne, wręcz barokowe, obrazy świata. Lubił inscenizacyjny rozmach, kino pełne dynamiki, zmysłowości i symboliki. Paradoksem jest, że jego twórczość tak osobista i subiektywna, jak w soczewce ogniskuje burzliwe dzieje i niepokoje XX wieku.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadził: Marcin Pesta
Goście: Anna Osmólska-Mętrak (wykładowczyni w Katedrze Italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, tłumaczka, literaturoznawczyni), Lech Majewski (reżyser filmowy i teatralny, pisarz, poeta i malarz)
Data emisji: 20.01.2020
Godzina emisji: 17.30