Maciej Wyrwa: pierwsza deportacja na Sybir miała charakter punktowy

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 18:35
- Deportowano osadników wojskowych, kolonistów z Polski, a także pewną liczbę innych grup, zwłaszcza pracowników służby leśnej. To właśnie te grupy mogły stanowić realne zagrożenie dla nowego systemu. Nie wywożono samych mężczyzn, tylko całe rodziny stosując odpowiedzialność zbiorową - mówił w Dwójce historyk.
Audio
  • W 80. rocznicę masowych deportacji Polaków na Sybir (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Obraz artysty malarza Aleksandra Sochaczewskiego Wieczór zesłańców w kopalni sybirskiej.
Obraz artysty malarza Aleksandra Sochaczewskiego "Wieczór zesłańców w kopalni sybirskiej".Foto: NAC/ Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji

10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków "na Sybir" (określenie umowne, ale przyjęte w polskiej świadomości), przeprowadzona przez NKWD. W głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tys. obywateli polskich z zaanektowanych na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow wschodnich województw Rzeczpospolitej. Pierwszych deportowanych wywieziono do Kraju Krasnojarskiego, Komi, a także obwodów archangielskiego, swierdłowskiego oraz irkuckiego. Kolejne wielkie akcje deportacyjne przeprowadzono 13 kwietnia, na przełomie czerwca i lipca oraz w maju i czerwcu 1941 roku.

Zobacz też: Serwis historyczny PolskieRadio.pl poświęcony Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu>>>

Szacuje się, że w strasznych warunkach wywieziono na wschód około miliona polskich obywateli. Wielu z nich zmarło na skutek głodu, zimna, chorób. Niektórym udało się wyjść z Armią Andersa, część powróciła do Polski po 1945 roku, niektórzy pozostali na nieludzkiej ziemi na zawsze. 

O sowieckich akcjach deportacyjnych i martyrologii cywilnej polskiej ludności opowiadali w audycji prof. Krzysztof Jasiewicz (Instytut Studiów Politycznych PAN) i dr Maciej Wyrwa (Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia).

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Wacław Holewiński

Data emisji: 10.02.2020

Godzina emisji: 17.30

pg/at

Czytaj także

"Syberyjska Golgota". Mirosława Niekoraniec: wierzyliśmy, że wrócimy do Polski

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2019 18:05
– Polacy wywiezieni na Syberię zawsze mieli nadzieję w Bogu i wierzyli, że wrócą do Polski. Ratunku szukali w modlitwie – powiedziała Mirosława Niekoraniec. W audycji "Syberyjska Golgota" kolejna odsłona relacji świadków deportacji Polaków na Syberię.
rozwiń zwiń