"Przebywając z młodymi, seniorzy poznają cel internetu"

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 18:40
 - Seniorzy, którzy w swojej pracy zawodowej nie używali komputera, nawet jeżeli kończą jakieś specjalne kursy, nie widzą zastosowania zdobytych informacji - wyjaśniała w audycji "O wszystkim z kulturą" Joanna Bulandra, seniorka-konsultantka kursów internetowych.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/mrmohock

Posłuchaj
28:59 [ PR2]PR2 (mp3) 3 listopad 2020 17_30_07.mp3 Rozmowa o obecności seniorów w sieci (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Projekt "Seniorzy w sieci" ma już dwa lata. Dotyczy edukacji medialnej osób powyżej 55 roku życia. Jak tłumaczyła Karolina Śmigiel, koordynatorka edukacji medialnej z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę", ma on pomóc w odnajdywaniu się w świecie nowych mediów, a nie technologicznie przygotować do korzystania z internetu. 

Dane dotyczące użytkowania nowych technologii nie napawają optymizmem. - W ogóle w Polsce poziom edukacji medialnej nie jest najwyższy, a ta grupa wiekowa była do tej pory pomijana w działaniach, projektach - stwierdziła koordynatorka TIT "ę". - To duży brak, który warto wypełniać, szczególnie w momencie, w którym się znaleźliśmy.

Czytaj także:

Chopin na czas zadumy

Domowy koncert Jazz Bandu Młynarski-Masecki

Zdaniem prezesa zarządu Stowarzyszenia "Miasta w internecie" jakiekolwiek kompetencje cyfrowe osób po 55 i do 74 roku życia dotyczą jednej trzeciej Polaków. - Powinniśmy robić znacznie więcej, żeby polscy dorośli, seniorzy mogli korzystać z narzędzi, które w tych czasach są niezwykle ważne, bo związane z systemem zdrowia, z działaniami ściśle administracyjnymi - podkreślił Krzysztofem Głomb.

Kontakt z rodziną, czytanie e-książek z regulowaną wielkością czcionki czy dokonywanie płatności przez internet, wiele jest zalet płynących z korzystania z nowych technologii. - Trzeba zacząć posługiwać się językiem korzyści i realizacji konkretnych potrzeb seniorskich, nie tych dodatkowych korzyści, tylko tych, które oni rzeczywiście mają - wyjaśniała Joanna Bulandra, seniorka-konsultantka kursów internetowych.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Paweł Siwek

Goście: Krzysztof Głomb (prezes zarządu Stowarzyszenia "Miasta w internecie"), Karolina Śmigiel (koordynatorka edukacji medialnej z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę"). Joanna i Staszek Bulandrowie (seniorzy-konsultanci kursów internetowych)

Data emisji: 3.11.2020

Godzina emisji: 17.30


Czytaj także

Przezwyciężyć izolację i nudę. Blog "Senior sam w domu"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 12:45
"Senior sam w domu" to specjalny blog na stronie Caritas Polska, mający pomóc przetrwać seniorom trudny czas pandemii i związanej z nią izolacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Circus Mundi". Metaforycznie o artystach w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 10:29
- Bohaterami tego dramatu w odcinkach uczyniłem dwoje klaunów - Coco i Rico. Uznałem, że to czytelna i pojemna metafora tej sytuacji, w której się znaleźliśmy, zwłaszcza my artyści - mówił w "Poranku Dwójki" Jarosław Jakubowski, autor słuchowiska "Circus Mundi", które będzie prezentowane na antenie Programu 2 Polskiego Radia od 2 listopada.
rozwiń zwiń