25:05 Dwójka OWZK 4.02.2021.mp3 Po co nam państwo (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Pandemia. Gospodarka coraz bardziej zależna od państwa?
W pierwszej kolejności dr Jan Tokarski przywołał antycznych Greków. - Jest to sposób, gdzie widzimy politykę, państwo, wspólnotę przede wszystkim jako pewną więź opartą na zaufaniu, wręcz przyjaźni. Druga perspektywa jest nowożytna, w szczególności kłania się Thomas Hobbes, w której dominuje poczucie strachu. Wydaje mi się, że również pandemię można odczytać na te dwa sposoby. Z jednej strony potrzebujemy więzi i zaufania, szukając szczepionki, ufając władzy, że podejmuje właściwe działania. A z drugiej strony czujemy strach, czasem paraliżujący, i potrzeba elementarnego bezpieczeństwa wydaje się być tym zwornikiem państwa - przekonywał filozof.
Zdaniem dr. Jana Tokarskiego, wbrew głoszonym jeszcze przed chwilą teoriom, w dającej się przewidzieć perspektywie nie ma alternatywy dla państw narodowych. - W tych tezach była mowa nawet nie o tym, że polityka jako taka się skończy, ale że jej podmiotem będzie coś innego niż państwa narodowe. Czy to burmistrzowie Los Angeles i Londynu, czy jakieś organizacje ponadnarodowe. Wydaje mi się, że w tym było więcej pytania o to, jaka forma polityczna będzie istniała, niż próba wykreślenia polityki jako takiej - podkreślał gość Programu 2 Polskiego Radia.
Nowoczesny populizm, świat postprawdy i fake newsów oraz pandemia zadały ponowne pytanie o sens istnienia państwa jako wspólnoty opartej na umowie społecznej i akceptowanych powszechnie regułach. Czy cywilizacja zachodnia porzuciła uporządkowany stan polityki ograniczający ludzkie namiętności i powróciła do pierwotnego stanu natury opartego na walce wszystkich przeciwko wszystkim? Odpowiedź w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadził: Michał Szułdrzyński
Gość: dr Jan Tokarski (filozof i publicysta)
Data emisji: 4.02.2021
Godzina emisji: 17.30
pg