Prof. Marek Cichocki: w wyniku pandemii nierówności społeczne będą się pogłębiać

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 18:00
- Konsekwencje ekonomiczne w wyniku pandemii koronawirusa dotkną bardzo głęboko przede wszystkim klasę średnią - mówił w Dwójce prof. Marek Cichocki z Collegium Civitas.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/whitehoune

Posłuchaj
27:59 Dwójka 2021_02_11 O wszystkim z kulturą.mp3 Rozmowa o wpływie pandemii na porządek społeczny (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Pandemia koronawirusa, która towarzyszy nam od prawie roku zmieniła wiele. Zmieniła zarówno życie polityczne i gospodarcze, jak i życie zwykłych, szarych ludzi. Wiele firm upadło, wiele musiało się przebranżowić. Uczniowie opanowali do perfekcji zdalne nauczanie, a biura zamieniliśmy na biurka we własnych domach. Zamiast sal koncertowych, kin i teatrów, mamy ekran komputera i transmisje online. Pandemia w końcu przeminie. A jak będzie wyglądało nasze życie?


córka ojciec dziecko rodzicielstwo rodzina 1200.jpg
Tata w czasach pandemii, czyli najtrudniejszy egzamin. Reportaż

O tym, jak pandemia zmieni nasz porządek społeczny, rozmawialiśmy w audycji "O wszystkim z kulturą" z prof. Markiem Cichockim z Collegium Civitas.​

- Problemy klasy średniej zaczęły się już od czasów kryzysu finansowego. To niewątpliwie właśnie klasa średnia była najbardziej przez ten kryzys poszkodowana. Teraz wygląda na to, że niestety konsekwencje ekonomiczne w wyniku pandemii koronawirusa także dotkną bardzo głęboko przede wszystkim tę klasę - mówił prof. Marek Cichocki. - Jest to o tyle istotne, że klasa średnia i jej duży zasięg społeczny stanowi podstawowy element stabilizujący w państwie - dodał. 

Dysproporcje społeczne

Pandemia sprawiła, że wiele osób musiało przejść na tryb pracy zdalnej. Jednak nie każdy mógł sobie na to pozwolić. Jest to dodatkowy element, który podzielił społeczeństwo. - Pandemia wywołała duże turbulencje polityczne wokół powiększających się dysproporcji i nierówności. Można przewidywać, że w wyniku kryzysu pandemii te nierówności będą się pogłębiać. Słabsi i biedniejsi staną się jeszcze bardziej słabsi i biedniejsi, a bogaci staną się jeszcze bardziej bogaci - mówił gość Dwójki.

Czytaj także:

Korzyści i niekorzyści rewolucji technologicznej

Tak, jak kiedyś zastąpiono pracę fizyczną maszynami, tak w przyszłości sztuczna inteligencja może zastąpić pracę umysłową. A to właśnie pracownicy umysłowi stanowią trzon klasy średniej. Pandemia zmusiła firmy do przyspieszonej cyfryzacji, wyprzedzając naturalny proces o kilka lat. Jakie tutaj jest zagrożenie? - Wszystkie te zmiany technologiczne wiążą się także ze zmianami społecznymi, a co za tym idzie politycznymi. One zmieniają strukturę społeczną. Ta zmiana technologiczna, którą obecnie obserwujemy zmieni całkowicie strukturę społeczeństw, wywołując tym samym bardzo poważne napięcia - mówił prof. Marek Cichocki. 

Klasa średnia nieustannie ubożeje

Mimo, iż po kryzysie finansowym zaczęto dodrukowywać pieniądze i robić wszystko, żeby odbudować finanse społeczne, klasa średnia nieustannie ubożeje, jak podkreślił gość audycji. - Z jednej strony przeciwdziałanie kryzysowi spowodowało politykę luzowania i tworzenia nowego pieniądza tak, żeby tę płynność zapewnić, a z drugiej jest to okres, w którym zaczyna się ubożenie klasy średniej, co widać, kiedy spojrzy się na poziom oszczędności. Te zasoby topnieją, a nie rosną. Pozostaje pytanie, gdzie te pieniądze są? - mówił prof. Marek Cichocki. - Te pieniądze zostaną skierowane na konkretne cele poprzez rządy państw - dodał. 


bieganie pandemia koronawirus maseczka jogging sport 1200.jpg
Koronawirus zmienia nawyki Polaków. Są tego również pozytywne efekty

Stabilizacja społeczna a klasa średnia

Prof. Marek Cichocki tłumaczył także, że klasa średnia będzie trzymała się środka politycznego i będzie dążyć do rozwiązań konsensualnych, a nie ekstremalnych. Zakłada się, że każde pokolenie będzie dążyć do polepszenia życia kolejnego pokolenia. - Widzimy ostatnio rosnącą polaryzację, która jest w dużym stopniu efektem znikania klasy średniej - zwrócił uwagę profesor. - To, co przyczynia się bardzo mocno do destabilizacji obecnych struktur społecznych to oderwanie opinii od faktów (zjawisko fake newsów), a tym samym opinii od interesów - mówił. 

Reanimacja klasy średniej

- Czy te wszystkie zmiany ułożą się w nowy ład? Należy sobie tego życzyć. Ale one mogą również prowadzić do pogłębiania się chaosu i konfliktów - mówił gość Dwójki. 

Gdyby doszło do reintegracji w obrębie społeczeństw europejskich, odnalezienia nowej równowagi, zdaniem profesora byłoby najlepiej. Obawia się jednak, że równie prawdopodobny scenariusz to sytuacja, w której będzie coraz więcej polaryzacji i potrzeby odgórnej kontroli i zarządzenia chaosem. - Ten scenariusz zmieniłby negatywnie dotychczasowy model Zachodu, którego chcieliśmy być zawsze częścią - podsumował prof. Marek Cichocki.


***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Goście: prof. Marek Cichocki (Collegium Civitas)​

Data emisji: 11.02.2021

Godzina emisji: 17.30

nk

Zobacz więcej na temat: pandemia Michał Szułdrzyński
Czytaj także

Wojciech Konieczny: prawdopodobnie nie będzie luzowania obostrzeń

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 13:30
- Nie widzę wielkiego zaniepokojenia wśród rządzących. Jestem skłonny przypuszczać, że trzecia fala do nas dotrze i myślę, że te obostrzenia nie będą na razie znoszone w najbliższych tygodniach. Nie będzie tego luzowania, na które wszyscy czekamy. Takie jest stanowisko rządu i tego należy się spodziewać - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Konieczny, lekarz, senator Polskiej Partii Socjalistycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekspert: zaszczepienie Polaków jest absolutnym priorytetem

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 14:50
- Ważne jest to, by zaszczepić personel medyczny, który dzięki szczepieniom i odporności, będzie mógł udzielać pomocy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń