ZOBACZ WIDEO
[YouTube Dwójki]
Konferencja IPN w 120. rocznicę urodzin Józefa Mackiewicza
W Sejmie RP 120. rocznica urodzin Józefa Mackiewicza została uczczona międzynarodową konferencją naukową (31 marca-1 kwietnia) oraz wystawą "Jedynie prawda jest ciekawa".
W inauguracji wydarzenia wzięły udział Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek oraz szef Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska. - Józef Mackiewicz szedł czasami pod prąd. Propagował idee antykomunistyczne i antynacjonalistyczne. Spotykał się z niezrozumieniem i atakami - powiedziała marszałek Sejmu.
Wspólnie z organizatorką konferencji dr Małgorzatą Ptasińską z IPN oraz znakomitymi uczestnikami prof. Włodzimierzem Boleckim z IBL PAN i prof. Adamem Fitasem z KUL podsumowaliśmy najważniejsze i najaktualniejsze wątki twórczości pisarza – antykomunizm, postawa obywatelska, antyrelatywizm. Zastanawialiśmy się, jak – po dekadach deprecjonowania i przemilczeń – zwiększyć obecność jego spojrzenia na historię, refleksji i twórczości w polskiej kulturze współczesnej.
Pisarz odrębny
Konferencję zorganizował Instytut Pamięci Narodowej, odbyła się ona pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia. W trakcie spotkania mocno zarysowane zostały wątki historyczne, choć nie zabrakło także literackich.
Mówił o nich m.in. prof. Włodzimierz Bolecki. - Józef Mackiewicz pozostanie pisarzem odrębnym. Na tle innych pisarzy wyróżniały go zainteresowania - zaznaczył nasz gość. - Jego metoda szła często pod prąd, bo pisarz, który formułował w połowie XX wieku credo: jedynie prawda jest ciekawa, rzucał bardzo mocne i prowokacyjne wyzwanie konwencjom uprawiania literatury, poetykom i programom literackim, które z prawdą niewiele chciały mieć do czynienia. Raczej lokowały literackość w obszarze wyobraźni, swobodnej gry językowej.
Doświadczenie Katynia składnikiem światopoglądu
Istota sztuki opiera się wszak na wyobraźni i kreacji. Trzeba jednak zadać pytanie o zaproponowaną przez Mackiewicza formułę. - Różnił się od wielu sobie współczesnych, szczególnie pisarzy, artystów, uczonych tym, że miał inne doświadczenie - zaznaczył prof. Bolecki. - Wywodził się z Kresów, jego doświadczeniem była podwójna okupacja Kresów. Pierwszą była sowiecka.
Tym, co jeszcze odróżniało go od ówczesnego środowiska kultury i nauki, była osobista obecność przy odkrywaniu grobów katyńskich. Poza nim to doświadczenie miał także Ferdynand Goetel i Jan Skiwski. - Najważniejsze świadectwo zostawił jednak Józef Mackiewicz, nie tylko w sensie dosłownym – raportu, zbierania materiałów, rozmów ze świadkami – przede wszystkim z masakry katyńskiej, z tego, co zobaczył w lesie katyńskim, uczynił bardzo ważny składnik swojego światopoglądu.
***
Sejm ustanowił rok 2022 Rokiem Józefa Mackiewicza, a Dwójka bardzo szeroko włącza się w te obchody, m.in. prezentując cykl audycji "Zawsze w kontrze", w którym przybliżamy zarówno biografię Józefa Mackiewicza, jak i wybrane aspekty jego pisarskiej, publicystycznej, dziennikarskiej twórczości.
29:33 o wszystkim z kulturą Dwójka 1 kwiecień 2022 17_30_12.mp3 Podsumowanie konferencji poświęconej wybitnemu publicyście i pisarzowi Józefowi Mackiewiczowi (O wszystkim z kulturą/Dwójka)