W jaki sposób splatają się ze sobą losy Stéphane’a Mallarmégo, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Józefa Wittlina, Feliksa Netza, Jarosława Marka Rymkiewicza i samego Wojciecha Kassa? Fascynujący obraz "najstarszej ludzkiej rodziny, którą stanowią poeci" to zarazem próba odpowiedzi na najistotniejsze pytania: o istotę tworzenia, kruchość materii, sens ludzkiego życia i lęk przed śmiercią.
Adaptację tekstu przygotował Łukasz Borkowski, za muzykę i reżyserię odpowiada Michał Zdunik - goście naszej audycji. W rolach głównych usłyszymy Łukasza Borkowskiego i Tomasza Nosinskiego.
Poeci połączeni
W poemacie spotykają się twórcy różnych epok, miejsc, stylów. - Literatura jest rozmową poza czasem i poza przestrzenią - zaznaczył Wojciech Kass. - Kolejne pokolenia poetów, pisarzy, artystów przychodzą i się w nią włączają.
[POSŁUCHAJ] Leśniczówka Pranie. Tu Gałczyński leczył duchowe rany >>>>
- Poeci to jest chyba najstarszy ród artystyczny naszego świata, poezja była przed wszystkim, a człowiek kiedyś żył poetycko. Teraz się nie da - mówił nasz gość.
W poemacie pojawiają się znane nazwiska, jak: Gałczyński, Rymkiewicz, Mallarmé, Netz, ale w centrum pozostaje przedmiot...
Rzecz dotknięta słowem
A zatem – do rzeczy. Czym jest tytułowy pled? - Ten pled, który otula nogi Mallarmégo, nagle katapultowany w przestrzeń, w kosmos, krąży, obraca się jak gwiazda - opisywał poeta. - Wszystkim rzeczom jest przyrodzona ciemność, ale jeżeli poeta dotyka tych rzeczy słowem, one zaczynają świecić. Jak słowo trze się o słowo, to rzecz się świeci - dodał.
Premiera w Teatrze Polskiego Radia: Wojciech Kass "Pled" >>>>
Tytułowy pled podróżuje przez miejsca, krajobrazy i ludzi, od podparyskiego Fontainebleau, przez Katowice, wędruje do Milanówka i dalej do Prania.
Premiera słuchowiska "Pled" w Programie 2 Polskiego Radia w sobotę (9.04) o godz. 19.30.
***
Wojciech Kass to poeta, eseista, a także dyrektor Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu, na Mazurach. Jest autorem wielu tomików poetyckich, a także opracowania o związkach Czesława Miłosza i jego krewnych z Sopotem, pt. "Aj, moi dawno umarli" (1996), książki eseistycznej "Pęknięte struny pełni. Wokół Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego" (2004), współautorem słownika "Mazury. Słownik stronniczy, ilustrowany" (2008) oraz współautorem (wraz z Jarosławem Ławskim) książki "Z ducha Orfeusza. Studia o polskiej poezji 2010-2016" (2018). Esej Wojciecha Kassa "Światło jaśnie gość" zainaugurował serię broszur "Prelekcje Mistrzów" Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku (2018).
Wojciech Kass należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Pen Clubu. Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2002, 2008). Wchodzi w skład redakcji dwumiesięcznika literackiego "Topos". Uhonorowany nagrodą "Nowej Okolicy Poetów" za dorobek poetycki (2004), nagrodą "Otoczaka" za tomik wierszy "Wiry i sny" (2009), "Sopocką muzą" – nagrodą prezydenta Sopotu (2011), srebrnym medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis" (2015). Jego wiersze tłumaczone są na języki: niemiecki, angielski, włoski, francuski, hiszpański, litewski, czeski, słoweński, serbski, chorwacki, bułgarski, rosyjski.
[biogram pochodzi ze strony Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego]
Zobacz wideo:
[YouTube/Dwójka]
29:24 O wszystkim z kulturą Dwójka 6 kwiecień 2022 17_30_08.mp3 Zaproszenie na premierę spektaklu "Pled" wg poematu Wojciecha Kassa (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadziła: Kinga Michalska
Goście: Łukasz Borkowski (aktor i autor adaptacji radiowej poematu "Pled"), Michał Zdunik (reżyser, autor oprawy muzycznej słuchowiska), Wojciech Kass (poeta)
Data emisji: 6.04.2022
Godzina emisji: 17.30