Źródła współczesnych metod komunikacji
Uwierzyliśmy, że teraz każdy będzie kowalem swego losu. Czy po upływie prawie trzech dekad nadal wierzymy w bajkę o równych szansach, dawanych przez gospodarkę rynkową?
Takich naiwnych optymistów jest coraz mniej. Pracujemy coraz ciężej, dłużej, intensywniej, a mamy z tego coraz mniej. Nie chodzi o pieniądze (choć to też problematyczne), lecz o jakość życia. Wbrew teorii o ułatwiającym życie postępie technologii, tak naprawdę technologiczne nowinki wcale nie polepszają życia, nie "generują" więcej wolnego czasu. Przeciwnie – mamy coraz mniej czasu dla siebie, rodziny, na samorealizację, na korzystanie z odpoczynku, fizycznej aktywności, kultury.
Wypadły "z obiegu" poglądy/rozważania Kotarbińskiego i Tatarkiewicza. W naukach humanistycznych etyka pracy nie zajmuje wysokie pozycji – jeśli w ogóle jest podejmowana.
W PRL (w latach 70. i 80.) jedną z form refleksji (i krytyki) nad (bez)sensem pracy/istnienia był nurt w kinematografii zwany kinem moralnego niepokoju.
W zachodnim kinie nurt prospołeczny i antykapitalistyczny pojawił się w latach 60. (Lindsay Anderson, Luis Bunuel, Marco Ferre, Ken Laoch, Mike Leigh). To był kierunek (postawa?) podejmowany przez wielu wybitnych reżyserów, m.in. Krzysztofa Zanussiego, Andrzej Wajdę, Barbarę Sass-Zdort, Agnieszkę Holland, Janusza Zaorskiego czy Tomasza Zygadłę. Obecnie ten kierunek się odradza. Przykładem – "Święto kobiet" Marysi Sadowskiej, "Ja, Daniel Blake" Kena Laocha.
Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: prof. Andrzej Szahaj (filozof, historyk myśli społecznej, kulturoznawca z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, autor licznych publikacji; ostatnio wydana książka "Neoliberalizm, turbokapitalizm, kryzys") Michał Oleszczyk (historyk kina, krytyk filmowy, wykładowca na Wydziale Artes Liberales Uniwesytetu Warszawskiego)
Data emisji: 11.04.2018
Godzina emisji: 21.09
kw/mk