Media społecznościowe - komunikacja bez twarzy

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2023 18:45
- Media stają się obszarem pozycjonowania, jednocześnie obszarem wielkiego kłamstwa, bo wiele zdjęć to zdjęcia podrasowane. Chodzi o to, żeby się lepiej sprzedać. To jest droga donikąd - konkurencja niszczy wszelką wspólnotowość, a w dłuższej perspektywie niszczy psychikę - mówił w Programie 2 Polskiego Radia filozof prof. Andrzej Szahaj.
Czy media społecznościowe w rzeczywistości nie budują żadnej wspólnoty, a jedynie pogłębiają poczucie samotności i alienacji?
Czy media społecznościowe w rzeczywistości nie budują żadnej wspólnoty, a jedynie pogłębiają poczucie samotności i alienacji?Foto: 13_Phunkod/Shutterstock

Życie w bańce

Czy media tzw. społecznościowe są de facto antyspołecznościowe? Zdaniem naszego gościa dochodzi w nich do powstawania wirtualnych baniek. - Ludzie kontaktują się z takimi osobami, które myślą bardzo podobnie. Trudno tu mówić o prawdziwej wymianie poglądów, prawdziwej rozmowie - ocenił. - W moim przekonaniu prawdziwa rozmowa to jest rozmowa twarzą w twarz, dlatego że jesteśmy bytami psychofizycznymi i to nie jest tylko kwestia wymiany informacji. 

Erzac rozmowy

Podczas wymiany myśli ważna jest postawa, tembr głosu, mimika, gesty. - Dla mnie to jest raczej erzac prawdziwej rozmowy i zastanawiam się, czy warto poświęcać czas na spotkanie, które jest bardzo jednowymiarowe - mówił filozof. - Tymi mediami rządzą emocje, to nie jest dobry wskaźnik jakości rozmowy. Dlatego właśnie, że nie widzimy twarzy.

Emocje i konkurencja

- Znacznie łatwiej wyrażać emocje, i to niestety najczęściej negatywne, kiedy nie widzimy twarzy drugiej osoby. W związku z tym pozwalamy sobie na więcej - zaznaczył nasz gość. - Spora część mediów społecznościowych jest wykorzystywana w celach indywidualistyczno-narcystycznych. Chcemy na siebie zwrócić uwagę, zyskać sympatię. Troszkę po to, żeby się pozycjonować społecznie. To jest w gruncie rzeczy sytuacja konkurencji.


Posłuchaj
29:14 O wszystkim z kulturą Dwójka 19 styczeń 2023 17_30_05.mp3 Prof. Andrzej Szahaj o mediach społecznościowych (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Czytaj także:

***

Andrzej Szahaj jest profesorem zwyczajnym w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w latach 2008-2016 był dziekanem Wydziału Humanistycznego UMK. Jest członkiem Komitetu Nauk o Kulturze PAN oraz Komitetu Nauk Filozoficznych PAN.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: prof. Andrzej Szahaj (filozof)

Data emisji: 19.01.2023

Godzina emisji: 17.30

pg/uk/kor

Czytaj także

George Orwell - przenikliwe spojrzenie na świat

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 17:30
Bohaterem audycji był George Orwell - angielski pisarz i publicysta, krytyk systemów totalitarnych. Pisał głównie powieści i felietony, a jego dwie najbardziej znane, wizjonerskie książki: "Rok 1984" i "Folwark zwierzęcy", sprawiły, że stał się jednym z najchętniej czytanych pisarzy XX wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nauka w więzach przedsądów

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2022 18:00
- Gdyby Kopernik złożył dziś do publikacji artykuł, który opisywałby zupełnie nowy paradygmat, to poruszający się w przyjętym obecnie paradygmacie naukowcy, najprawdopodobniej w toku recenzji by go odrzucili - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Olgierd Sroczyński, filozof, zawodowo związany z branżą IT.
rozwiń zwiń