Globalizacja w odwrocie?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2023 18:15
- Żeby ludzie w Stanach Zjednoczonych czy w Europie mogli kupować te produkty, no to musieli gdzieś pracować. A nie dało się zbudować gospodarki opartej tylko na usługach. Oni zwyczajnie nie mieli pracy - tak Jędrzej Bielecki, dziennikarz działu zagranicznego "Rzeczpospolitej", mówił w Dwójce o pułapkach globalizacji.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/PopTika

Globalizacja, czyli szereg procesów prowadzących do coraz silniejszych powiązań między państwami, to zjawisko, które do niedawna wydawało się mieć tylko jeden kierunek.

Od lat 70. obserwowaliśmy, jak rozwijają się swobodny przepływ kapitału, towarów i usług, informacji i technologii, a także siły roboczej. Wyraźnymi przejawami tych tendencji były przyjęcie Chin do Światowej Organizacji Handlu w 2001 roku czy rozszerzanie się Unii Europejskiej. Globalizacja niesie jednak za sobą także wiele negatywnych zjawisk.

Produkcja w Azji

W ostatnich dekadach, ze względu na m.in. tanią siłę roboczą, produkcja wielkich koncernów zaczęła przenosić się z Zachodu do Azji. - Żeby ludzie w Stanach Zjednoczonych czy w Europie mogli kupować te produkty, no to musieli gdzieś pracować. A nie dało się zbudować gospodarki całkowicie opartej na usługach. Oni zwyczajnie nie mieli pracy - zauważył Jędrzej Bielecki.

W efekcie w krajach zachodnich, m.in. we Francji, doszło do wzrostu bezrobocia. - Masowe bezrobocie nastąpiło po pierwszym szoku naftowym w 1974 roku i drugim w roku 1979 i Francja już się z tego nigdy nie podniosła. Tzn. miała bezrobocie na poziomie 2 proc., potem to skoczyło do 10 proc. i już kolejni prezydenci nigdy z tego nie mogli zrezygnować - wyjaśniał ekspert.

Pas rdzy

W Stanach Zjednoczonych skutkiem globalizacji było powstanie terenów zwanych metaforycznie pasem rdzy. - Pod tym pojęciem kryły się te zakłady, które nie dawały już rady w konkurencji z tańszą produkcją, Detroit jest tego przykładem. Nie chodzi tylko o Chiny, w przypadku samochodów miało miejsce masowe przenoszenie produkcji do Meksyku - mówił Dwójkowy gość.

Kolejne pęknięcia

Na początku 2020 roku doszło do sprawy bezprecedensowej - jedno z największych i najsilniejszych państw kontynentu, Wielka Brytania, opuściło Wspólnotę. Niedługo potem miały miejsce kolejne wydarzenia poważnie zmieniające sytuację gospodarczą i geopolityczną na świecie. Jeszcze w tym samym roku wybuchła pandemia koronawirusa i okazało się, że na niektórych powiązaniach międzynarodowych nie można już polegać.

- I to nie tylko chodzi o to, że nie kupisz znanej marki telefonu komórkowego czy auta największego producenta, ale też okazało się, że nagle Europa nie produkuje zupełnie podstawowych leków, że jest po prostu zależna - tłumaczył Jędrzej Bielecki.


Posłuchaj
28:48 O wszystkim z kulturą Dwójka 16 luty 2023 17_29_55.mp3 Rozmowa o globalnych przemianach (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Jędrzej Bielecki (dziennikarz działu zagranicznego "Rzeczpospolitej")

Data emisji: 16.02.2023

Godzina emisji: 17.30

mg

Czytaj także

Wielki program cyfryzacji, komputery dla uczniów. Cieszyński: szkoła równych szans

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 07:48
Szkoła powinna być szkołą równych szans. Nie powinno być tak, że ten, kto ma bardziej zamożnych rodziców, ma lepszy sprzęt komputerowy, a pozostali albo w ogóle nie mają komputera, albo mają gorszy model - powiedział w wywiadzie dla PAP pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.
rozwiń zwiń