Interdyscyplinarnie o związkach Polski i Litwy
Trwający jeszcze do niedzieli (9.07) Festiwal Kresy i Bezkresy łączy muzykę, literaturę, kino i teatr. Poświęcony jest relacjom polsko-litewskim i Wileńszczyźnie. Pomysłodawcą wydarzenia jest Adam Radziszewski. - Agnieszka Osiecka, gdy pierwszy przyjechała do Tykocina, powiedziała o nim, że jest bajeczką. Jest to miejsce i magiczne, i historyczne - podkreślał rozmówca Justyny Piernik.
Bohaterami reportażu byli także: Bartłomiej Zajkowski - kurator muzyczny festiwalu, Bartosz Izbicki - szef zespołu Jerycho, oraz Renata Makarska - kierownik oddziału Muzeum Podlaskiego w Tykocinie.
Program w porządku chronologicznym
Tegoroczna edycja Festiwalu Kresy i Bezkresy poświęcona jest Wileńszczyźnie. Organizatorzy chcą zapytać o kształt wspólnej polsko-litewskiej historii i o kulturę, tworzoną na pograniczu polsko-litewskim. Program tej edycji ma charakter chronologiczny i obejmuje okres od ciemnej prahistorii plemiennej, poprzez Unię w Krewie i rządy Jagiellonów, aż po Wilno czasów II RP, okupacji oraz Wilno współczesne.
Mickiewicz, Mackiewicz, Miłosz i Konwicki
To, z jednej strony, spotkanie z dziedzictwem polskiej kultury powstającej na Wileńszczyźnie. Nie może zabraknąć więc nazwisk artystów, takich jak: Adam Mickiewicz, Józef Mackiewicz, Czesław Miłosz czy Tadeusz Konwicki. Z drugiej strony to także Wileńszczyzna, gdzie dokonywało się spotkanie Polaków z Litwinami i innymi nacjami, zamieszkującymi ziemie dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego.
23:05 Dwójka o wszystkim z kulturą 6.07.2023.mp3 Reportaż z Festiwalu Kresy i Bezkresy w Tykocinie (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Festiwal Kresy i Bezkresy w Tykocinie odbywa się pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Przygotowała: Justyna Piernik
Data emisji: 6.07.2023
Godz. emisji: 17.30
mo/pg