Janusz Majewski i studenckie lata w Łodzi z Polańskim i Mrożkiem

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2024 20:00
- W czasie studiów Janusz Majewski dzielił pokój z Romanem Polańskim. I chyba obaj widzieli "Przygodę człowieka poczciwego" Franciszki i Stefana Themersonów, bo oba te filmy ("Rondo" i "Dwaj ludzie z szafą" - red.) na zupełnie różne sposoby interpretują to niezwykłe, oryginalne, surrealistyczne myślenie - mówiła w Dwójce Adriana Prodeus. Janusz Majewski zmarł 10 stycznia w wieku 92 lat.
Reżyser Janusz Majewski zmarł 10 stycznia b.r.
Reżyser Janusz Majewski zmarł 10 stycznia b.r.Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
  • 10 stycznia zmarł jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich reżyserów - Janusz Majewski.
  • To także scenarzysta, pisarz, wykładowca akademicki, rektor Warszawskiej Szkoły Filmowej.
  • Na swoim koncie Janusz Majewski ma tak znane tytuły, jak "Zaklęte rewiry" (1975), "Sprawa Gorgonowej" (1977), "C.K. Dezerterzy" (1985) oraz "Złoto dezerterów" (1998) czy ostatnia fabuła, nagrodzona Srebrnymi Lwami w Gdyni - "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" (2015).
  • W Dwójce o jego twórczości rozmawiali Adriana Prodeus i Piotr Gociek.

Janusz Majewski był nie tylko wybitnym reżyserem, ale także scenarzystą, pisarzem, wykładowcą akademickim, rektorem Warszawskiej Szkoły Filmowej. Zmarł w wieku 92 lat.

Majewski, Polański, Mrożek

- Proszę sobie uświadomić, że będziemy dziś rozmawiać o człowieku, który niemal do samego końca był w kinie, a także na niwie książkowej bardzo aktywny. A jednocześnie jest to człowiek, który zdążył chodzić do szkoły filmowej w Łodzi razem z Romanem Polańskim - stwierdził prowadzący Piotr Gociek, otwierając audycję.

- I ze Sławomirem Mrożkiem, który po pierwszym semestrze szkoły filmowej zrezygnował, ale dzięki tym znajomościom, dzięki tym przyjaźniom, został zatrudniony w roli aktora do etiudy dyplomowej Janusza Majewskiego pt. "Rondo" - niezwykłego, bardzo surrealistycznego filmu, który do mnie bardzo trafił ze względu na to, że powstał w tym samym momencie, co "Dwaj ludzie z szafą" Romana Polańskiego - dodała współprowadząca Adriana Prodeus.

Współlokator Roman Polański

W czasie studiów Janusz Majewski dzielił pokój z Romanem Polańskim.

- Chyba obaj widzieli "Przygodę człowieka poczciwego" Franciszki i Stefana Themersonów, bo oba te filmy ("Rondo" i "Dwaj ludzie z szafą" - red.) na zupełnie różne sposoby interpretują to niezwykłe, oryginalne, surrealistyczne myślenie - mówiła Adriana Prodeus.

Czytaj także:

Janusz Majewski - reżyser osobny

Dziennikarka zauważyła, że ogromny dorobek artystyczny Janusza Majewskiego wymyka się prostym definicjom, szufladkowaniu i przyporządkowywaniu do konkretnych gatunków.

- Janusz Majewski, jeden z najważniejszych polskich twórców, nakręcił ogrom filmów, napisał ogrom książek, wyreżyserował wiele spektakli teatralnych na deskach teatru. Jego kino bardzo trudno jest przyporządkować. Jego kino pozostało takim kinem osobnym. Jego filmy są bardzo różne, tak jakby wyreżyserowała je jakaś inna osoba i wydaje się, że ten aktywny i niebywale żywiołowy do końca twórca chciał zostawić to kino takie niedomknięte, takie otwarte - przekonywała Adriana Prodeus.


Posłuchaj
28:34 Dwojka_O_wszystkim_z_kultura_2024_01_16-17-30-17.mp3 Janusz Majewski i studenckie lata w Łodzi z Polańskim i Mrożkiem (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

"Zaklęte rewiry" i inne tytuły

Janusz Majewski urodził się w 1931 roku we Lwowie. Ukończył architekturę na Politechnice Krakowskiej oraz reżyserię na PWSFTViT w Łodzi. Zadebiutował w 1966 roku wielokrotnie nagradzanym filmem "Sublokator".

Na swoim koncie ma tak znane tytuły, jak "Zaklęte rewiry" (1975), "Sprawa Gorgonowej" (1977), "C.K. Dezerterzy" (1985) oraz "Złoto dezerterów" (1998) czy ostatnia fabuła, nagrodzona Srebrnymi Lwami w Gdyni - "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" (2015). Janusz Majewski to także twórca serialu "Królowa Bona" oraz dramatu historycznego "Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny".

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzili: Adriana Prodeus i Piotr Gociek

Data emisji: 16.01.2024

Godzina emisji: 17.30

mgc/pr

Czytaj także

"IO" kandydatem do Oscara. "Skolimowski najpierw zakochał się w osiołku"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2022 18:00
- W tym filmie ważne jest to, jak przez osiołka ludzie pokazują swoje najgorsze cechy: pożądliwość, okrucieństwo, instrumentalne traktowanie zwierząt - mówiła w Dwójce krytyczka filmowa Adriana Prodeus o filmie "IO".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Maestro". Film o Leonardzie Bernsteinie w cieniu nosa Bradleya Coopera

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2024 19:14
- Dla mnie "Maestro" ma momenty; momenty, które nagle stają się bliskie Bernsteinowi, tak jak go pamiętamy, tak jak go pokazuje wspaniały dokument Douglasa Tirola z 2021 roku. Reszta filmu sprawia natomiast wrażenie imitacji, tak jak ten słynny sztuczny nos na twarzy Bradleya Coopera - mówiła w audycji "O wszystkim z kulturą" Adriana Prodeus.
rozwiń zwiń