Początki Adama Makowicza. "Ojciec w ramach rozliczenia za pracę otrzymał stary fortepian"

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2024 09:58
Adam Makowicz to polski pianista jazzowy, który ma za sobą nagrania z czołówką wykonawców z Polski i ze świata. O swojej karierze i planach opowiedział w Programie 2 Polskiego Radia. Artysta mówił m.in. o swoim dzieciństwie w czasie wojny i początkach przygody z fortepianem.
Adam Makowicz w studiu Dwójki
Adam Makowicz w studiu DwójkiFoto: Paweł Siwek/PR2
  • Adam Makowicz urodził się w 1940 roku.
  • W 1962 roku, wraz z trębaczem Tomaszem Stańką, Makowicz utworzył grupę Jazz Darings, która zdaniem niemieckiego krytyka i teoretyka jazzu Joachima-Ernsta Berendta była "pierwszym europejskim zespołem grającym w stylu Ornette’a Colemana".
  • W Dwójce muzyk opowiedział m.in. o swoich muzycznych początkach.

Gdy tylko przyjeżdża do Polski, bilety na jego koncerty wyprzedają się na pniu. Nagrywał z Dave’em Hollandem, z Jackiem DeJohnette, Alem Fosterem, Sarą Vaughan, i oczywiście czołówką polskiej sceny jazzowej. Spadkobierca tradycji Arta Tatuma czy Errolla Garnera – Adam Makowicz. Artysta opowiedział nam o swojej karierze.

Dzieciństwo i bezdomność

Był okres, kiedy Adam Makowicz jako 19-latek nawet nocował pod fortepianem w jednym z krakowskich klubów. - Był okres, kiedy byłem bezdomny. Nie miałem stałego miejsca zamieszkania i rzeczywiście klub Helikon działał samodzielnie, co wtedy było ewenementem, bo wszystko było państwowe. To jedyny klub, gdzie można było grać jazz - opowiedział.

Wczesne dzieciństwo Adama Makowicza przypadło na II wojnę światową. Muzyk z tamtego okresu wspomina przede wszystkim bombardowania. - Urodziłem się w ówczesnej Czechosłowacji i pamiętam, że kiedy zbliżał się front, to przed bombardowaniami chowaliśmy się w piwnicy. To było bez sensu, bo ten drewniany dom trafiony przez bombę by się zawalił - wspominał.

Początki z fortepianem

Adam Makowski wspomniał także o swoich początkach z fortepianem. Przygoda zaczęła się wtedy, kiedy ojciec muzyka, w ramach rozliczenia za pracę, otrzymał stary fortepian. Później młody Adam zaczął pobierać lekcje. - Małżeństwo Szafrankowie - pianista i skrzypek - założyli w 1936 roku szkołę muzyczną. Po wojnie władze ją upaństwowili, ale zostawili tych właścicieli, bo byli oni autorytetami muzycznymi - powiedział.

- Dostałem się wtedy do pana Szafranka, gdzie nauczyłem się podstaw technicznych. Były to takie podstawy, że później nie potrzebowałem już żadnego profesora - podkreślił Adam Makowski.

Posłuchaj
27:35 _PR2 (mp3) 2024_07_17-17-30-29.mp3 Adam Makowicz o swojej karierze (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Andrzej Zieliński

Gość: Adam Makowicz (pianista)

Data emisji: 17.07.2024

Godz. emisji: 17.30 

dz/wmkor

Czytaj także

Przemek Dyakowski - obywatel jazz. "Zostało we mnie coś z dziecka"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2024 15:03
To jeden z ostatnich nestorów polskiego jazzu. Człowiek instytucja, który wpłynął na całe pokolenia muzyków. Bohaterem "Zapisków ze współczesności" był Przemek Dyakowski. Jazzman wspominał m.in. swoje dzieciństwo, grę w Krakowie czy swoją przeprowadzkę do Gdyni i pomorską scenę jazzową.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aga Zaryan: tata nigdy nie miał wpływu na moją drogę muzyczną

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2024 18:34
Aga Zaryan to wokalistka jazzowa, która podbiła serca fanów muzyki albumem "Picking Up the Pieces". Wokalistka będzie koncertowała w ramach Dwójkowego cyklu Jazz.PL. - Nie byłam w ogóle w szkole muzycznej I stopnia. Zdałam dopiero do szkoły muzycznej II stopnia, kiedy sama się do niej przygotowałam (…) Zdałam do niej, jak miałam 17 lat, i tata nigdy nie miał wpływu na moją drogę muzyczną - powiedziała Aga Zaryan w Programie 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń