Artur Domosławski: Ameryka Łacińska to świat pełen sprzeczności

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2024 20:48
- To, co mnie interesuje, to ruchy społeczne, ruchy polityczne oraz przywódcy różnych krajów, którzy w centrum swoich działań postawili kwestię biedy, nierówności, emancypacji i wyzwolenia ludzi nieuprzywilejowanych - mówił w Dwójce Artur Domosławski, autor książki "Rewolucja nie ma końca. Podróże w krainie buntu i nadziei" o rzeczywistości w Ameryce Łacińskiej.
Przez ostatnie dwie dekady Ameryka Łacińska przeszła ogromne, czasem wręcz rewolucyjne, zmiany
Przez ostatnie dwie dekady Ameryka Łacińska przeszła ogromne, czasem wręcz rewolucyjne, zmianyFoto: Shutterstock/Simon Mayer

Książka "Rewolucja nie ma końca. Podróże w krainie buntu i nadziei" to reportaż, w którym Artur Domosławski weryfikuje mity i legendy oraz przygląda się życiu Latynosów. Swoje spostrzeżenia oparł na obserwacjach, które prowadził przez niemal 30 lat, podróżując do Ameryki Łacińskiej. - Korzystałem z rzeczy, które pisałem wcześniej, ale też z notatek i nagrań. Skomponowałem jednak coś zupełnie nowego, nadałem tej opowieści pewną architekturę - mówił.

Posłuchaj
26:06 Owzk 2024_09_12-17-30-15.mp3 Artur Domosławski o książce "Rewolucja nie ma końca. Podróże w krainie buntu i nadziei" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

Obserwacje z podróży po Ameryce

Ameryka Łacińska to olbrzymi obszar, zarówno w sensie geograficznym, jak i społecznym. Jednak mimo zróżnicowania kulturowego czy geograficznego istnieje wiele wątków łączących miejsca, które opisuje Artur Domosławski.

- Ta książka ma bardzo konkretny temat. Są wątki polityczne, społeczne, jest kultura i futbol. Ale nie jest to zbieranina radosnych impresji na różne tematy - wyjaśnił gość audycji. - Kiedy piszę np. o piłce nożnej, próbuję przyglądać się temu, w jaki sposób sport może pomóc w inkluzji osób wykluczonych, biednych - podkreślił.

Wspólny mianownik różnych światów

- Ameryka Łacińska jest obszarem szalenie zróżnicowanym. I geograficznie, i krajobrazowo, i klimatycznie. Bo kiedy skontaktujemy się za pomocą zmysłu wzroku i zapachu z regionem takim jak Karaiby, a potem z Patagonią argentyńską, to są kompletnie różne światy. Ale te światy mają wiele wspólnych mianowników.

Jak mówił Artur Domosławski, tematów, które łączą kraje Ameryki Łacińskiej, jest całkiem sporo. - Konkwista, czyli historia podbojów, niewolnictwo, a potem rozmaite bunty przeciwko opresji, zniewoleniu i dyktaturze. Te wątki interesowały mnie w czasie podróży - podkreślił.

Ameryka Łacińska - kontynent paradoksów

Jak twierdzi, Ameryka Łacińska "to rzeczywistość pełna paradoksów". Z jednej strony wszechobecny maczyzm i np. druzgocąca liczba kobietobójstw w Meksyku, z drugiej zaś - pierwsza kobieta wybrana w tym kraju na prezydenta. Jednak autor książki podkreśla, że społeczeństwo latynoamerykańskie przeszło wiele pozytywnych zmian.

- Byłoby niesprawiedliwością mówić, że szklanka jest do połowy pusta. W Brazylii mamy z powrotem bardzo dobrego prezydenta Lulę, mamy progresywnego prezydenta w Kolumbii, w Chile rządzi Gabriel Boric. Ale nadzieja oznacza, że nie należy spoczywać na laurach. Tych wszystkich praw nikt nikomu nie dał w prezencie, one zawsze muszą być wywalczone. Należy cały czas zachowywać czujność, bo rewolucja nie ma końca - mówił Artur Domosławski.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Artur Domosławski (dziennikarz)

Data emisji: 12.09.2024

Godzina emisji: 17.30

am/wmkor

Czytaj także

"Hanka. Opowieść o awansie". Maciej Jakubowiak: to historia milionów polskich rodzin

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2024 10:10
- Zacząłem myśleć o napisaniu tej książki, dlatego że była to historia moja i mojej rodziny. Chciałem poukładać sobie te rzeczy w głowie. Jednak historia własnej rodziny to jeszcze nie jest dobry powód, żeby taką książkę publikować. Odważyłem się na to, gdy zrozumiałem, że to nie jest w żadnym stopniu wyjątkowa historia - mówił w Dwójce Maciej Jakubowiak, autor książki "Hanka. Opowieść o awansie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazachstan - wieczne państwo. "To kraj chyba najbardziej dotknięty sowietyzacją i eksterminacją"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2024 16:31
Autor książki "Wieczne państwo. Opowieść o Kazachstanie" wybrał się w podróż po ścieżkach przeszłości - do poligonu atomowego w Semipałatyńsku, nad znikające Morze Aralskie, do dawnych łagrów oraz miejsc zesłań Polaków. Wojciech Górecki powiedział w Programie 2 Polskiego Radia, że Kazachstan nie ma charakterystycznych punktów, a najwięcej o jego tożsamości możemy dowiedzieć się na cmentarzach.
rozwiń zwiń