Otwarta 11 września w Muzeum Narodowym w Warszawie wystawa to największa do tej pory w Polsce ekspozycja na ten temat. Pokaże ona kształtowaną przez masonerię na przestrzeni wieków wizję świata: polityki, sztuki, społeczeństwa. Będzie się można dowiedzieć między innymi, jak wyglądał rytuał masoński - na przykład jak przebiegało przyjęcie adepta do loży, jakie były obrządki, jaka symbolika. Wystawa zaaranżowana jest bowiem na wzór drogi wtajemniczenia.
- Prowadzimy widza od inicjacji uczniowskiej aż po grób. Po raz pierwszy w historii muzealnictwa pokazujemy Lożę Żałobną, niesłychanie ważną, stanowi ona bowiem zwornik całej nauki, etyki wolnomularskiej: stoicyzmu, który każe nie bać się śmierci i przekroczyć tę symboliczną zasłonę - wyjaśnia kurator wystawy prof. Tadeusz Cegielski
Dyrektor Muzeum Agnieszka Morawińska zaznacza, że wolnomularstwo było bardzo istotnym elementem polskiego życia artystycznego. Dodaje, że masoni mieli prospołeczne i obywatelskie postawy. Aktywnymi członkami lóż wolnomularskich byli między innymi Wojciech Bogusławski, generał Jan Henryk Dąbrowski, Józef Wybicki, a także autor elementarza Marian Falski.
Zwiedzający przechodzą drogę wtajemniczenia do loży, foto: Bartosz Bajerski/MNW
Eksponaty - jest ich blisko 500 - pochodzą głównie z warszawskiego Muzeum, ale także z innych polskich instytucji i zbiorów prywatnych. Można je oglądać do 11 stycznia 2015 roku.
Masoneria to międzynarodowy ruch, który powstał w pierwszej połowie XVIII. wieku w Anglii. Nie były do niego dopuszczane kobiety Jego członkowie wielką wagę przywiązywali do etyki, sprawiedliwości i poznawania świata przez rozum.
IAR,fc