Lata 90. Kasety, telewizja, konsumpcja i kryzys

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2016 21:00
– Przez długi czas chcieliśmy pamiętać tylko o obfitości nowych dóbr w sklepach, a zapominaliśmy, że nie było nas na nie stać – mówiła publicystka Olga Drenda.
Audio
  • Lata 90. Kasety, telewizja, konsumpcja i kryzys (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Kaseta magnetofonowa to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli lat 80. i 90. w Polsce
Kaseta magnetofonowa to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli lat 80. i 90. w PolsceFoto: pixabay/domena publiczna

– Lata 90. w Polsce to olbrzymie zderzenie dwóch ekstremów: z jednej strony konsumpcja, z drugiej zaś kryzys i bezrobocie – przypomniała Olga Drenda. Ambiwalentnie dekada ta kojarzy się także socjologowi prof. Tomaszowi Szlendakowi, który wspominał ponadto o "kiepskiej estetyce w wielu sferach".

Dla publicysty Jakuba Bożka lata 90. zaczęły się od konsumpcji, konkretnie: czekoladowego batona kupionego przez rodziców. – To dla mnie początek nie tylko istnienia jako świadomego człowieka, lecz także otyłości – żartował.

W rozmowie o sentymencie i powrotach do lat 90. - coraz bardziej widocznych w popkulturze - goście Dwójki opowiadali m.in. o niezapomnianych serialach i muzyce, a także zastanawiali się, kiedy dekada ta rozpoczęła się naprawdę (1989? 1994?) i czy prawdą jest, jak to ujął niedawno Jakub Baran w piśmie "Ha!art", że "z perspektywy stuleci lata 90. nie istnieją".

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi:  Bartek Chaciński

Goście: Olga Drenda (publicystka), Jakub Bożek (redaktor, publicysta), prof. Tomasz Szlendak (dyrektor Instytutu Socjologii UMK w Toruniu), Marek Horodniczy (redaktor, publicysta)

Data emisji: 8.04.2016

Godzina emisji: 18.00

mc/asz

Czytaj także

Dobry klimat dla polskiej alternatywy

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 23:00
W kilku rocznych zestawieniach zachodnich mediów znalazły się płyty z Polski, m.in. Raphaela Rogińskiego, Starej Rzeki i Trupa Trupa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Renesans miłości do płyt winylowych

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2016 19:00
Posłuchaj rozmowy o fenomenie dużych czarnych płyt, które jeszcze 20 lat temu były wysyłane do muzycznego lamusa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

GAD Records. Podróż do przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2016 23:34
W "Nokturnie spotkaliśmy się z Michałem Wilczyńskim, szefem jednej z najciekawszych firm płytowych przypominających polską muzykę wszelkich gatunków.
rozwiń zwiń