"Dla ludzi z mojego pokolenia radio było całym światem"
W audycji dyskutowaliśmy o sposobach popularyzacji czytelnictwa. Uczestniczący w programie organizatorzy literackich festiwali zwracali uwagę, że nie mają problemów z frekwencją podczas swoich wydarzeń. - W Szczebrzeszynie, gdzie organizujemy festiwal Stolica Języka Polskiego, mieszka 5 tysięcy osób. Tymczasem w ubiegłym roku w wydarzeniu tym wzięło udział około 20 tysięcy ludzi - mówił w Dwójce Piotr Duda.
Gość audycji podkreślił, że miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo, gdyż na Roztocze łatwo jest przyciągnąć czytelników, ze względu na zaciszny i spokojny klimat tego regionu.
Jak jednak spopularyzować czytelnictwo wśród ludzi, którzy nie widzą korzyści w tym zajęciu. Prof. Anna Nasiłowska mówiła o miejscach, w których udało się stworzyć mikroklimat sprzyjający rozwojowi zainteresowania książkami. Z kolei Paulina Wilk zwróciła uwagę na rolę miłośników czytania, którzy poprzez swoje posty w sieci, czy filmiki o książkach, tworzą pozytywną modę na kontakty z literaturą ("rośnie rola rekomendacji znajomych i przyjaciół").
W audycji goście opowiadali o tym, co sprawdza się podczas festiwali literackich. Odnieśli się też do szkolnego kanonu lektur i sytuacji na rynku książki.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Rozmawiał: Michał Nowak
Goście: Piotr Duda (producent Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie), prof. Anna Nasiłowska - (pisarka, literaturoznawczyni) Paulina Wilk (pisarka, współtwórczyni festiwalu Big Book)
Data emisji: 23.04.2018
Godzina emisji: 18.00
bch/pg