- Christianitas to określenie Europy średniowiecznej, w której wszyscy mieszkańcy wyznają podobne idee, poglądy. W każdym państwie jest ten sam system feudalny, a wszystko opiera się na chrześcijaństwie. To tworzy pewną jedność tej Europy. To jest taka może pierwsza "Unia Europejska", gdzie pomimo różnych narodów, różnych dynastii, istniał wolny przepływ myśli, twórczości i różnych idei. To jest punkt wyjścia do naszych kolęd - tłumaczy Mariusz Perkowski.
Na płycie znajduje się 21 utworów. - Materiał możemy podzielić na dwie części. W pierwszej prezentowane są utwory, które miały zastosowanie liturgiczne, w drugiej znajdują się pieśni, kolędy. Układ ten zaczerpnięty jest z mszału przeznaczonego na Boże Narodzenie - mówi kierownik artystyczny projektu. - Dla osób, które chciałyby mimo całego natłoku jarmarcznego przeżyć święta w formie duchowej, religijnej, punktem wyjścia jest właśnie liturgia i wspomnienie liturgiczne, bez którego nie byłoby przecież całej tej pozostałej otoczki. To utwory, które od wieków budowały duchowość katolików - dodaje Mariusz Perkowski.
Utwory na płycie wykonywane są po łacinie, w języku staropolskim, a nawet angielskim. - Ten język staropolski można potraktować też jako pewnego rodzaju wyzwanie, że oto mamy do czynienia z czymś co było dawno temu, co wykonywali nasi przodkowie. Możemy zastanwiać się, co oni mieli na myśli, co te poszczególne słowa znaczą - opowiada prezes fundacji Pro Anima. - Do płyty załączyliśmy teksty pieśni, żeby można było, nawet w rodzinnym gronie, wykonywać te kolędy. Melodie są proste, ale bardzo ciekawe - dodaje.
"Kolędy Europejskiej Christianitas" zawierają następujące utwory:
1. Beata viscera
2. Jesu Redemptor omnium
3. Hodie nobis caelorum
4. Dominus Dixit
5. Puer natus est nobis
6. Grates nunc omnes
7. Polorum regina
8. Ther is no rose
9. Verbum caro
10. Stella Splendes
11. Ad cantus laetitiae
12. Gaudete
13. Tak Bóg człowieka miłował
14. Zstał(a)ć się rzecz wielmi dziwna
15. Bożego narodzenia
16. Kiedy krol Herod krolował
17. Nuż my dziś krześcijani
18. Anioł Pasterzom mówił
19. Alleluja, lauda eum; Christus, qui genitus; De sublimi
20. Chrystus się nam narodził
21. Zdrow bądź Krolu Anjelski
Mariusz Perkowski - baryton
Paweł Cichoński - tenor
Piotr Gołowczyc - tenor
Krzysztof Frejtag - tenor
Marcin Szaciłowski - baryton
Łukasz Olechno - baryton
Wojciech Bronakowski - bas
Adam Bańkowski - bas
Karol Komenda - bas
Maciej Falkiewicz - bas
Gościnnie:
Emilia Perkowska - sopran
Melania Klinger - sopran
Bożena Bojaryn-Przybyła - sopran
mat. prasowe/Polskie Radio Białystok/jcz