"Kiedy sport i polityka się spotkają, rzeczywistość eksploduje"
Przez najbliższy miesiąc serca i umysły kibiców futbolu będą zajęte piłką nożną, a to w związku z mundialem w Rosji. Z tej okazji w Dwójce rozmawialiśmy o związkach futbolu i literatury. Zdaniem pisarza Piotra Muldnera-Nieckowskiego piłka nożna sama w sobie nie jest literacko interesująca. - Samą grę można zapisać w postaci programu komputerowego. Ciekawe jest to, co się dzieje wokół niej, jakie są zachowania i relacje międzyludzkie, co wynika z wydarzeń, które mają miejsce na boisku.
Jako przykład ciekawego ujęcia piłki w literaturze gość audycji wskazał antologię "Co piłka robi z człowiekiem". - Pojawiają się w niej wielkie nazwiska: Bruno Jasieński, Tadeusz Peiper, Tadeusz Borowski, Leopold Tyrmand, Gustaw Holoubek i wielu innych. Jest tu i proza, i poezja, i dramat. Niesamowite, jak różnie można spojrzeć na tę prostą grę - mówił Piotr Muldner-Nieckowski.
Zdaniem pisarza, a zarazem byłego piłkarza, Zbigniewa Masternaka, trudno napisać dobrą książkę o futbolu. Gość "Strefy literatury" skrytykował uznawaną przez wielu kibiców za kultową powieść "Futbolowa gorączka" Nicka Hornby'ego. Jednocześnie Zbigniew Masternak zwrócił uwagę na rosnący poziom inteligencji wśród piłkarzy.
Goście audycji podzielili się też swoimi przewidywaniami związanymi z piłkarskimi mistrzostwami w Rosji.
***
Tytuł audycji: Strefa literatury
Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek i Małgorzata Szymankiewicz
Goście: Piotr Muldner-Nieckowski (pisarz), Janusz Zaorski (reżyser) i Zbigniew Masternak (pisarz)
Data emisji: 10.06.2018
Godzina emisji: 20.00
bch/jp