W debacie publicznej wiele miejsca poświęca się dyskusji na temat podziałów kulturowych, politycznych i światopoglądowych polskiego społeczeństwa. Jednym z ciekawszych jest też podział między płciami. W audycji rozmawialiśmy o socjologicznym obrazie młodych Polek i Polaków oraz możliwych tego konsekwencjach.
Młode kobiety są raczej liberalne, lepiej wykształcone, przenoszą się do dużych ośrodków miejskich. - Kobiety w Polsce nie miały tak złej sytuacji społecznej, jak choćby Niemki. Ich pozycja zawsze była stosunkowo silna, miały obszar, w którym rządziły, i mężczyzni byli od nich zależni. Obecnie jednak Polki zmieniły się radykalnie. Umieją się z sobą solidaryzować i organizować wokół obrony własnych praw, czego nie robią mężczyźni - zauważyła dr Małgorzata Stefanowicz.
Młodzi Polacy są znacznie bardziej konserwatywni, często mają gorsze wykształcenie od swoich rówieśniczek, nierzadko pozostają na prowincji. Czy w skali całego społeczeństwa może to wywołać poważne problemy? Czy "Rolnik szuka żony" jest lepszym obrazem polskiego społeczeństwa niż analizy socjologów? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzi: Michał Szułdrzyński
Goście: dr Małgorzata Stefanowicz (Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego) oraz Michał Płociński (publicysta)
Data emisji: 6.06.2019
Godzina emisji: 17.30
mko/jp