Papiestwo stało się dla świata czymś tak dziwnym i obcym, że aż intrygującym. Wszystkie drogi popkultury prowadzą do Rzymu. Dwóch hegemonów epoki streamingu postanowiło tej zimy stoczyć wojnę o odsłony poprzez następców św. Piotra. Produkcje "Dwóch papieży" i "Nowy papież" ukazują się niemal w tym samym czasie i z podobnym przytupem.
- To, jak wyglądają ostatnie tygodnie i te produkcje, mówi nam coś ciekawego o tym, w jakiej kondycji jest religia i jaki był geniusz katolicyzmu od zawsze - opowiadał Jan Maciejewski. Dodał, że człowiek od zawsze potrzebował zabawy oraz wyznawania jakiejś religii. - To nie miało praktycznych celów, ale w jakiś sposób przekraczało człowieka i pokazywało mu, że jest czymś więcej niż bytem biologicznym i logicznym.
Publicysta Piotr Zaremba wyjaśnił m.in., co tak wielkie nazwiska, jak Jude Law, Jonathan Pryce, czy Antony Hopkins, którzy wcielają się w role papieży, mówią nam o sytuacji naszego świata kultury, natomiast filozof Łukasz Kobeszko podkreślił, że seriale "Dwóch papieży" i "Nowy papież" świadczą o głodzie metafizyki we współczesnej popkulturze.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadził: Michał Szułdrzyński
Gość: Jan Maciejewski (socjolog), Łukasz Kobeszko (filozof), Piotr Zaremba (publicysta)
Data emisji: 9.01.2020
Godzina emisji: 17.30
pg/am