14:10 Dwójka Zapiski ze współczesności 1.03.2021.mp3 Artur Bartłomiej Chmielewski o swoim ojcu Papciu Chmielu, edukacji w Polsce i wyjeździe do USA (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
13:54 2021_03_02 12_45_47_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Artur Bartłomiej Chmielewski o początkach swojej naukowej drogi w USA (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
14:55 2021_03_03 12_44_50_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Artur Bartłomiej Chmielewski o swoich pierwszych krokach w NASA (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
15:36 Dwójka 2021_03_04 Zapiski ze współczesności.mp3 Artur Bartłomiej Chmielewski o wyzwaniach, przed jakimi obecnie stoi NASA (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
14:09 _PR2_AAC 2021_03_05-12-45-02.mp3 Artur Bartłomiej Chmielewski o potrzebie wszechstronnej edukacji młodzieży (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Konkurs NASA: polscy studenci zaprojektują bazę na Marsie
- Myślimy też, że jesteśmy mądrzy i wszystko odkryliśmy we wszechświecie. - opowiadał Chmielewski. Tymczasem, jak wspominał, w kosmosie mamy 94-97% czarnej masy, o której nie wiemy nic. - Znamy zatem maksymalnie 6% świata, trzeba dążyć do powiększenia tej wiedzy. NASA stara się to zrobić w różny sposób - mówił.
Baza w kosmosie
Chmielewski tłumaczył, że nie wiemy, co stało się z najbliższymi nam planetami. - Nie rozumiemy Marsa, nie wiemy dlaczego wysechł… Co się stało z Wenus? Kiedy my tak będziemy wyglądać? - pytał naukowiec.
- Kiedyś myśleliśmy, że nie ma planet przy innych gwiazdach, teraz odkryliśmy ich 4700, 26 z nich wyglądają kompletnie jak Ziemia, gdy chodzi o rozmiary i możliwości atmosferyczne - opowiadał.
Naukowiec tłumaczył potrzebę edukacji kosmicznej. - Ludzie prędzej czy później muszą zacząć przenosić się z Ziemi dla bezpieczeństwa - wspomniał. Patrząc w nocy na księżyc widzimy ogromne kratery, będące skutkiem uderzeń asteroid, które docierają również do Ziemi, spalając się w atmosferze lub wpadając do oceanu, jak tłumaczył.
- Ale prędzej czy później coś w nas uderzy i jeżeli będzie to coś wielkości stadionu piłkarskiego, to nie spali się w atmosferze - mówił. - Asteroida tej wielkości może sprawić, że jeden kraj zniknie z powierzchni ziemi, a gdy to będzie asteroida wielkości Warszawy, to cała ludzkość zniknie - dodał.
Opowiadał on o konieczności posiadania bazy w niedalekiej Ziemi przestrzeni kosmicznej. Najlepszą bazą, jego zdaniem, byłby Mars, albowiem księżyc nie posiada atmosfery.
- Baza na Marsie mogłaby powstać już za kilka lat - twierdził, gdyż problemem jego zdaniem nie jest technologia. Jesteśmy mianowicie w stanie wyprodukować tlen z atmosfery marsjańskiej. Co zatem powstrzymuje nas przed jej budową? Pieniądze.
- Budżet NASA wynosi 22 mld dolarów rocznie. Zbudowanie takiej bazy na Marsie i wysłanie tam ludzi kosztowałaby nas 300 mld dolarów. - opowiadał. Pochłonięcie piętnastoletniego budżetu NASA nie jest możliwe, gdyż powstrzymałoby inne, nie mniej ważne projekty naukowe.
Akademia kosmiczna
Początkiem wszystkich wielkich przedsięwzięć jest edukacja młodzieży. - Uwielbiam pracować z młodymi ludźmi - opowiadał Chmielewski. Dlatego stworzył on w centrum JPL 10-tygodniową akademię w celu edukacji młodych.
Impulsem, który pokierował Chmielewskiego do stworzenia dziesięciotygodniowej "Akademii kosmicznej" był rozziew między teorią a praktyką w edukacji jednego z jego synów.
- Staram się nauczyć współpracować młodzież - mówił. Uczestnicy akademii tworzą własne 4-osobowe firmy, w których znajduje się zarówno specjalista od marketingu, finansów, jak i inżynier. - Uczą się dużo biznesie, o kosmosie, o nauce, ale przede wszystkim uczą się ze sobą kooperować - opowiadał.
Misja kosmiczna na Marsa. "Tuż za nim znajdują się bardzo cenne minerały"
***
Nasz gość jest inżynierem z Jet Propulsion Laboratory - jednego z ośrodków badawczych NASA, który m.in. zarządzał amerykańską ekipą pracującą przy misji Rosetta. Pracował także przy misjach sond kosmicznych Ulysses, Galileo, czy Cassini-Huygens.
Artur Bartłomiej Chmielewski miał również niezwykłe dzieciństwo - jest synem zmarłego niedawno Henryka Jerzego Chmielewskiego, słynnego "Papcia Chmiela".
***
Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności
Gość: Artur Bartłomiej Chmielewski
Data emisji: 1-5.03.2021
Godzina emisji: 12.45