- Gościem czwartkowej audycji "O wszystkim z kulturą" był Bartosz Paszcza z Klubu Jagiellońskiego.
- Tematem - trwająca od ubiegłego tygodnia inwazja Rosji na Ukrainę.
- W audycji była mowa o tym, jak zmienia się prowadzenie wojny w czasach cyfrowych, w czasach większych możliwości dezinformacji, ale też o możliwości pozyskiwania informacji dzięki mediom społecznościowym.
Pretekstem do naszych rozważań była oczywiście inwazja Rosji na Ukrainę, którą rozpoczęła się przed tygodniem.
Szybki rozwój białego wywiadu
- Media społecznościowe, zwłaszcza te kojarzone z młodzieżą, to narzędzia o ciekawym algorytmie polecania treści. Obecnie w obliczu inwazji rosyjskiej na Ukrainę analitycy potrafią je wykorzystać do prezentacji sprzętu wojskowego albo do ustalenia dyslokacji wojsk, gdzie zmierzają poszczególne jednostki. Aplikacje można "nauczyć" pokazywania filmików z odpowiedniego rejonu geograficznego, ważne jest również używanie geolokalizacji. Sfera białego wywiadu rozwija się od wielu lat, znacząco urosła w dobie internetu - podkreślił Bartosz Paszcza.
Dane z internetu to nie wszystko
Dodał, że ta wojna była dla wielu zaskoczeniem, mimo ostrzeżeń z amerykańskiej strony. - Jednak nie do końca wystarczy śledzenie danych w internecie, aby przewidzieć tak ważne wydarzenia. Potrzebna jest również dość specjalistyczna wiedza analityków - zaznaczył gość Dwójki.
27:33 2022_03_03 17_31_20_PR2_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Bartosz Paszcza: internet i dezinformacja wpływają na prowadzenie wojny (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
***
24 lutego w nocy polskiego czasu prezydent Władimir Putin poinformował o rozpoczęciu operacji zbrojnej. Według miejscowych mediów atakowane były wówczas wszystkie większe ukraińskie miasta. Minister spraw zagranicznych Ukrainy zaapelował do społeczności międzynarodowej o natychmiastowe sankcje na Rosję i o powstrzymanie napaści na jego kraj.
Pod ostrzałem są największe miasta, na które regularnie spadają kolejne pociski, raniąc i zabijając mieszkańców. Narażone na niebezpieczeństwo są jednak nie tylko największe ośrodki. Prawie całkowicie zrównana z ziemią została bowiem Borodzianka, wieś oddalona o 50 km od Kijowa.
Tylko jednego dnia w ataku rosyjskich wojsk na Charków zginęło 21 osób, a 110 zostało rannych.
Od początku wojny na Ukrainie zginęło już ponad 2 tysiące cywilów - informuje ukraińska służba ds. sytuacji nadzwyczajnych.
[korzystano z PAP]
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadził: Michał Szułdrzyński
Gość: Bartosz Paszcza (Klub Jagielloński)
Data emisji: 3.03.2022
Godzina emisji: 17.30
mo