Piotr Trudnowski i symetryzm jako metoda na trudne czasy

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 20:00
- Wyzwanie czasu wojny: prowadzenie działalności komentatorskiej wpływającej na opinię publiczną, wymaga tego, by częściej niż dotąd patrzeć na rozmaite strony debaty i równomiernie chwalić i oddawać sprawiedliwość tym, którzy na to zasługują - mówił w Dwójce prezes Klubu Jagiellońskiego Piotr Trudnowski.
Piotr Trudnowski, prezes Klubu Jagiellońskiego
Piotr Trudnowski, prezes Klubu JagiellońskiegoFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Postawa symetrysty

Jakich wartości obywatelskich będziemy potrzebowali w najbliższym czasie, gdy z jednej strony obserwujemy agresję Rosji na Ukrainie, a z drugiej - gdy przed naszym społeczeństwem stoi wielkie wyzwanie pomocy ukraińskim uchodźcom? Zdaniem Piotra Trudnowskiego pomocne będzie teraz podejście symetryczne.

- Postanowiłem zabawić się tym pojęciem - wyznał gość audycji. - Przede wszystkim jako symetrystów określa się tych, którzy w jednolity sposób, czy też próbując zachować równy dystans, krytykują obie strony debaty. Jednak uważam, że wyzwanie czasu wojny wymaga, by także równomiernie umieć chwalić - dodał ekspert.

Siła w jedności

Jedną z istotnych cech postawy symetrysty powinno być dostrzeganie tego, co dobre. Piotr Trudnowski podkreślił, że przerzucanie się stron debaty zarzutami jest dziś nieproduktywne, a w sytuacji konfliktu powinniśmy doszukiwać się tego, co wspólne. Jak zaznaczył, "rozbicie wewnętrzna nas osłabia". Dodał także, że należy porzucić dotychczasowe klisze myślowe i znajdować "nowe okna możliwości".

- Uważam, że odpowiedzialna polityka polega na tym, by poważnie analizować zarówno scenariusze negatywne, jak i poważnie zastanawiać się nad szansami, które w obecnej sytuacji mogą przed Polską stanąć. Tych szans może być wiele: wzrost strategicznej roli Polski jako państwa frontowego, które może zabiegać o realne wzmocnienie wschodniej flanki NATO; również zwiększenie wydatków na zbrojenia i pozyskiwanie nowych partnerów na Zachodzie. Są też duże zmiany, które będą się wiązały z wyzwaniami na lata, jak choćby pytanie o europejską politykę klimatyczną. Unia Europejska będzie patrzyła inaczej na energetykę jądrową i być może to szansa, by zbudować pierwszą elektrownię jądrową w Polsce - wyjaśnił gość Dwójki. - Te wyzwania wymagają patrzenia w perspektywie szerszej, bo to projekty na dekady.


Posłuchaj
27:55 Owzk 24.03.2022.mp3 Piotr Trudnowski i symetryzm jako metoda na wojenne czasy (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Piotr Trudnowski (prezes Klubu Jagiellońskiego)

Data emisji: 24.03.2022

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Lubow Jakymczuk: każdy z nas chce wrócić do Ukrainy [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2022 19:46
- Wszystkich, którzy uciekają teraz z Ukrainy, łączy chęć powrotu. Mimo że jest nam dobrze w Polsce, w Europie, każdy z nas chce wrócić - mówiła ukraińska poetka Lubow Jakymczuk podczas spotkania w Studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Jarosław Hrycak: do końca nie wierzyliśmy w wojnę na wielką skalę

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2022 14:00
- Każdego dnia mieliśmy analizy ekspertów, którzy mówili, że groźba wojny jest bardzo poważna, że trzeba się na to przygotowywać, ale jakoś do końca nie chciało się wierzyć - mówił w Dwójce Jarosław Hrycak, historyk, profesor Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie, laureat nagrody im. Jerzego Giedroycia.
rozwiń zwiń