"W Kijowie można zapomnieć, że wojna trwa"
Choć wojna wciąż trwa - w zeszłym tygodniu minęło 100 dni od jej rozpoczęcia - zadania Instytutu Polskiego w Kijowie, kierowanego przez Roberta Czyżewskiego, są może jeszcze ważniejsze niż przed 24 lutego 2022 roku. Jak mówił gość audycji, w samym mieście życie toczy się na pozór normalnie i można w tej chwili zapomnieć, że Ukraina wciąż walczy o wolność. Jednak w wielu miejscach stolicy kraju widać, że wojna wciąż trwa.
- Pod samym Kijowem były walki, na przedmieściach niektóre budynki są zniszczone. Patrząc chociażby po zaopatrzeniu w sklepach, po zachowaniu ludzi, po tym, kto chodzi po ulicach i ile osób jest w mundurach, widać, że wojna trwa - relacjonował.
Próba odzyskania normalnego życia
Robert Czyżewski zwrócił uwagę, że chociaż świat powoli traci zainteresowanie wydarzeniami na wschodzie Europy, Ukraińcy nie przyzwyczaili się do wojny. - Niewątpliwie do wojny nie można się przyzwyczaić, jeżeli żyje się w kraju wojną ogarniętym. Są zabici, ranni, są ciągłe informacje z frontu. Dlatego przyzwyczaić się nie da, ale można próbować w miarę normalnie żyć.
- Wydaje się, że taka chęć normalnego życia wynika z pewnej determinacji, ale też pragmatyzmu Ukraińców - dodał dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie. - Determinacja polega na tym, żeby powiedzieć: będziemy żyć normalnie, na ile się da. W ścisłym centrum Kijowa ludzie pracują, są otwarte kawiarnie i restauracje, większość zakładów usługowych. Ale do tego są dodane pewne niedogodności: ze sklepów zniknęła sól, bo Rosjanie zniszczyli najważniejszy zakład jej produkcji, problemem jest też paliwo, przy czym samochody jeżdżą po mieście, chociaż jest ich mniej - podkreślił.
Ukraińcy - przekorni pragmatycy
Jednak gość audycji zapewnił, że w próbie normalnego życia tkwi nie tylko przekora Ukraińców, ale również świadomość, że czterdziestomilionowego kraju nie można utrzymać wyłącznie dotacjami z zewnątrz. - To poczucie, że Ukraina musi odzyskać sprawność gospodarczą. Ale setki tysięcy mężczyzn poszło do wojska, wciąż niszczona jest infrastruktura, sprawność ekonomiczna państwa spada. I ta chęć przywrócenia życia ukraińskiej stolicy jest spowodowana też chęcią odzyskania gospodarczej sprawności.
29:06 Owzk 7.06.2022.mp3 Robert Czyżewski m.in. o wojnie na Ukrainie i dynamice stosunków polsko-ukraińskich (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz
Gość: Robert Czyżewski (dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie)
Data emisji: 7.06.2022
Godzina emisji: 17.30