Wojna na Ukrainie w centrum debaty
Od 10 do 12 czerwca w Arkadach Kubickiego w Warszawie toczyć się będą dyskusje na temat ważnych zagadnień dla Polski i Europy. "Nowa Europa" - to hasło tegorocznego, XII Kongresu Polska Wielki Projekt. Wiodącym tematem będzie wojna na Ukrainie – wydarzenie, które wpłynęło znacząco na naszą rzeczywistość. Uczestnicy wydarzenia będą rozmawiać m.in. o nowych wyzwaniach związanych ze zmienioną architekturą bezpieczeństwa na naszym kontynencie. - Widzimy, do czego może doprowadzić zerwanie łańcuchów dostaw np. z Ukrainy i Rosji, które produkują 30 proc. pszenicy w skali światowej - mówił w Dwójce Grzegorz Górny, prezes Fundacji Polska Wielki Projekt.
Jedną z dyskusji podczas XII Kongresu Polska Wielki Projekt będzie "Rosja - problem dla świata?", w której udział weźmie m.in. historyk i ekonomista prof. Wojciech Roszkowski. Gość audycji jest także autorem książki "Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni", która została napisana jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie.
Niezmienne imperialne idee Rosji
Zdaniem autora publikacji za nowym systemem rosyjskim, zwanym ruskim mirem, stoją wciąż imperialne idee Rosji – dokładnie te same, które przyświecały komunizmowi. - Wygląda na to, że pod tym słownym i ideologicznym sztafażem zawsze jest jedna rzecz: imperialne idee Rosji. To jest mentalność, która się nie zmienia: myślenie o ciągłości władzy imperialnej, o skuteczności tej władzy w duchu tradycji imperialnej - zwrócił uwagę historyk.
Osłabienie Rosji szansą na przymierze
Tematem, który podczas w trakcie Kongresu poruszy prof. Wojciech Roszkowski, będzie także m.in. problem relacji z Rosją, która przecież – nawet w przypadku przegranej w wojnie z Ukrainą – nie zniknie z mapy świata. - Myślę, że ułożenie stosunków z Rosją będzie tym łatwiejsze, im bardziej Rosja osłabnie - zaznaczył rozmówca. - To brzmi brutalnie, ale historia pokazuje, że z Rosją można się dogadywać – choćby tymczasowo – w momencie, kiedy ona przeżywa kłopoty. Bo gdy jest na fali, nie ma ochoty rozmawiać i używa wyłącznie języka siły.
- Mamy wiele takich okresów słabnięcia Rosji – choćby czas smuty czy pieriedyszki, w których Rosja zatrzymuje się - dodał prof. Wojciech Roszkowski. - Po śmierci Stalina mieliśmy to na małą skalę, potem był Gorbaczow – wtedy mogliśmy się układać, podpisywać umowy, które, oczywiście, były diabła warte, jak np. umowa z 1994 roku o przesunięciu broni jądrowej z republik do Rosji. 24 lutego pokazał nam, ile ta umowa była warta.
26:19 Owzk 8.06.2022.mp3 Kongres Polska Wielki Projekt. Prof. Wojciech Roszkowski i debata "Rosja - problem dla świata?" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Patronem medialnym tegorocznego Kongresu Polska Wielki Projekt jest Program 2 Polskiego Radia.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadził: Jakub Kukla
Gość: prof. Wojciech Roszkowski (ekonomista, historyk)
Data emisji: 8.06.2022
Godzina emisji: 17.30