- Podczas filmowego spotkania w audycji "O wszystkim z kulturą" Adriana Prodeus i Piotr Gociek przyjrzeli się obrazom podejmującym temat sztucznego człowieka.
- Mówili o filmach współczesnych, ale w rozważaniach cofnęli się także niemal o sto lat...
Sztuczna inteligencja zamiast człowieka
Adriana Prodeus podkreśliła, że w XXI wieku na co dzień bawimy się sztuczną inteligencją. - Niemal codziennie kontaktuję się z jakimś sztucznym bytem, bardzo mnie to zaskakuje. Sztuczna inteligencja zostaje ubrana w ciało dziecka, które ma się stać kimś w rodzaju niani dla naszego prawdziwego dziecka. Problemy rodzicielstwa mają zostać rozwiązane niczym za pomocą czarodziejskiej różdżki. Film "M3GAN" jest dobrym przykładem, jak można przekraczać ramy gatunku - stwierdziła.
Robot jednak obarczony ludzkimi niedoskonałościami
Piotr Gociek mówił o kilku marzeniach dotyczących sztucznego człowieka. - Jednym z nich jest oczekiwana przez nas jego niewinność, nadzieja, że stworzymy istotę nieobciążoną grzechem pierworodnym. W opowieściach fantastycznych ów stwór bywa lepszy, bardziej ludzki od człowieka, który go wymyślił, a przynajmniej takie jest sedno metafory. Jestem sceptykiem, nawet jeśli uda się zbudować miasto na Marsie, to i tak zabierzemy tam nasze ludzkie problemy. Dzieła naszych rąk będą obarczone ludzkimi niedoskonałościami - podkreślił.
27:28 2023_02_14 17_30_47_Dwojka_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Sztuczny człowiek - doskonalsza wersja naszego gatunku? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
***
Zanim powstały współczesne produkcje o człowieku stworzonym przez człowieka, do roku 2000 wybrał się niemiecki reżyser Fritz Lang. "Metropolis" (premiera w 1927 roku) to jeden z najdroższych filmów w dziejach kina niemego: wizja świata przyszłości inspirowana widokiem Nowego Jorku, wsparta momentalnymi dekoracjami budowli, wnętrz przemysłowych i podziemi. Jakkolwiek sama fabuła może budzić wątpliwości, zadziwia inscenizacyjny rozmach, mający w zamiarze Fritza Langa przyćmić produkcje amerykańskie.
W roku 2000 Metropolis rządzi potężny kapitalista John Fredersen, który wraz z synem Frederem mieszka w ogrodzie na powierzchni ziemi. Robotnicy pracujący w fabrykach żyją pod ziemią, tam również pracuje Maria, opiekująca się robotniczymi dziećmi.
Pewnego dnia Freder spotyka Marię i zakochuje się w niej. Kiedy w rozmowie z ojcem dowiaduje się, że robotnicy są skazani na życie w podziemnym mieście, porzuca luksusowe życie i zamieszkuje wśród proletariatu. Tymczasem Maria organizuje robotniczy wiec, na którym nawołuje do powstrzymania się od przemocy w regulowaniu napięć między klasą robotniczą i pracodawcami i zapowiada nadejście Zbawiciela.
Ale dla Johna pokojowy wiec okazuje się zwiastunem niebezpieczeństwa. Wzywa do siebie szalonego naukowca Rotwanga i nakazuje uruchomienie robota skonstruowanego na podobieństwo Marii. Robot prowokuje bunt w fabryce, w wyniku sabotażu podziemne miasto zostaje zalane.
(źródło: sfp.org.pl)
Zobacz zwiastun:
[YT: Rotten Tomatoes Classic Trailers/Metropolis (1927) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers]
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzili: Adriana Prodeus i Piotr Gociek
Data emisji: 14.02.2023
Godzina emisji: 17.30
uk/mo