Filmowa mapa Stanów Zjednoczonych. "Przyroda w USA jest tym, czego powinniśmy szukać"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2024 20:00
Urszula Śniegowska, dyrektor American Film Festiwal, mówiła w Programie 2 Polskiego Radia o miejscach w Stanach Zjednoczonych, które przyciągają fanów kina. Poza Nowym Jorkiem i Kalifornią warto zobaczyć także przyrodę USA, która może dać nam wrażenie wycieczki do prastarych lasów, gdzie zamieszkują dinozaury rodem z "Jurassic World".
W audycji dowiemy się, które filmy zobaczyć, żeby odbyć niestereotypową podróż po Stanach Zjednoczonych
W audycji dowiemy się, które filmy zobaczyć, żeby odbyć niestereotypową podróż po Stanach ZjednoczonychFoto: Alexandre Caron/Shutterstock
  • 15. edycja American Film Festival odbędzie się w dniach 5-11 listopada 2024 roku. 
  • Wydarzenie to przedstawia niezależną kinematografię amerykańską, co pozwala poznać kulturę Stanów Zjednoczonych i tamtejszą rzeczywistość.
  • W audycji "O wszystkim z kulturą" porozmawialiśmy o miejscach w Stanach Zjednoczonych związanych z kinem, do których warto się wybrać.

Magia amerykańskiego kina sprawia, że miejsca, w których rozgrywa się akcja światowych hitów kinowych, przyciągają wielu turystów. Takich miejsc w Stanach Zjednoczonych jest wiele, choć nie zawsze są one w rzeczywistości miejscem, w którym nakręcono konkretną produkcję.

Los Angeles i Nowy Jork

Urszula Śniegowska oceniła, że ikonicznymi punktami USA są Los Angeles i Nowy Jork. - Wszyscy, którzy chcieliby pojechać do Stanów, jako ikoniczny punkt mają na myśli Los Angeles, ale i inne miejsca w Kalifornii. Nowy Jork na drugim wybrzeżu także jest takim miejscem - stwierdziła.

- W Nowym Jorku, myślę, że każdy powinien się przejść nabrzeżem i patrzeć na Brooklyn - tak jak bohaterowie filmów Woody'ego Alena. W Los Angeles można przejechać się także autobusem, który obwozi po rezydencjach aktorów amerykańskiego kina - dodała.

Przyroda w Stanach Zjednoczonych

Dyrektor American Film Festiwal zdradziła także, co jej najbardziej zapadło w pamięć w Stanach Zjednoczonych. - Podróż do zachodniego zakątka stanu Waszyngton - do Półwyspu Wiktoria, który jest najbardziej wysuniętą częścią USA na Zachód - pozwoliła odnieść wrażenie przenosin o 5 tys. lat w historię. Wszystko z powodu przyrody - zdradziła.

- Wizyta w dziewiczym lesie z ogromnymi paprociami i wysokimi sosnami była dla mnie niesamowitym przeżyciem. W ogóle przyroda w USA jest tym, czego powinniśmy szukać - powiedziała.

Alaska i American Film Festiwal

Wiele filmów i seriali powstających w Stanach Zjednoczonych robi doskonałą reklamę konkretnym regionom. Jest tak, mimo że nie wszystkie są kręcone w miejscu, w którym dzieje się akcja filmu. - Ktoś odkrył, że serial "Detektyw", gdzie wydarzenia dzieją się na Alasce, był de facto kręcony na Islandii. To za sprawą polskiego napisu na jednym z budynków, które stanowią tło jednej ze scen - powiedziała Urszula Śniegowska.

Dyrektor zdradziła, że American Film Festiwal także skorzystał z magii amerykańskiego kina. - Dzięki temu serialowi naprawdę chciałabym pojechać na Alaskę. Identyfikacja graficzna naszego festiwalu została zaczerpnięta właśnie z Alaski - wyjawiła Urszula Śniegowska.


Posłuchaj
27:10 _PR2 (mp3) 2024_07_16-17-31-10.mp3 Urszula Śniegowska o filmowej mapie Stanów Zjednoczonych (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzili: Adriana Prodeus i Piotr Gociek

Gość: Urszula Śniegowska (dyrektor American Film Festiwal)

Data emisji: 16.07.2024

Godzina emisji: 17.30

dz/kmp

Czytaj także

"Jeleń" - projekt Krzysztofa Kieślowskiego po latach będzie zrealizowany. "To wiadomość dnia"

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2024 18:00
- Rzeczywiście jest to gratka. Tyle się mówi teraz o szukaniu niezrealizowanych rozdziałów twórczości wielkich mistrzów i mistrzyń. Bardzo dużo jest materiałów dodatkowych do różnych płyt, są różnego rodzaju publikacje, a tutaj pojawia się szansa, żeby przyjrzeć się czemuś, co z jakiś względów się nie udało - tak o filmie "Jeleń", powstającym na podstawie odnalezionego scenariusza Krzysztofa Kieślowskiego, mówiła w Dwójce filmoznawczyni Diana Dąbrowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zabezpieczenie zbiorów, popularyzacja kina i edukacja. Tomasz Kolankiewicz, dyrektor FIN-y, gościł w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2024 17:35
Zabezpieczenie bezcennych archiwalnych zbiorów, popularyzacja polskiego kina, edukacja filmowa i odbudowa rzetelnego i eksperckiego zespołu - to główne plany nowego dyrektora Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego, Tomasza Kolankiewicza.
rozwiń zwiń