To książka ważna i bardzo kontrowersyjna dla świata arabskiego. Niektóre koła oskarżały autora o brak szacunku dla uczuć religijnych muzułmanów. Napisana w roku 1959, pozostawała na indeksie książek zakazanych i w Egipcie została wydrukowana dopiero w połowie lat 90. XX wieku.
Odwiedź kanał kulturalny Polskiego Radia na YouTube >>>
Skandaliczna lektura była porównywana z "Szatańskimi wersetami" Salmana Rushdiego, za którą autor został wyklęty przez wyznawców islamu i skazany na śmierć. "Dzieci naszej ulicy" sprawiły, że Mahfuz zyskał ogromny rozgłos, ale również miał problemy. W 1994 roku 82-letni autor został pchnięty nożem podczas wizyty w jednej z ulubionych kawiarni Al-Fiszawi w Kairze.
W swojej najważniejszej powieści Nadżib Mahfuz opowiada duchową historię ludzkości. Pod postaciami potomków Dżabalawiego kryją się prorocy islamu i innych tradycji monoteistycznych: Adam, Mojżesz, Jezus i Mahomet. Ta alegoryczna opowieść o mieszkańcach fikcyjnej kairskiej dzielnicy mówi o uniwersalności i powtarzalności ludzkich losów. Motyw ponadczasowej walki z uciskiem i tyranią sprawia, że książka nigdy nie straci na aktualności.
Powieść ta ukazywała się w odcinkach w egipskiej prasie. Od początku wywołała szereg dyskusji i kontrowersji. - Dla bogobojnych muzułmanów była to książka heretycka. Uważano, że Mafhuz profanuje proroka, opowieści koraniczne, wyklinano go na piątkowych kazaniach w meczetach - powiedziała w radiowej Jedynce tłumaczka i znawczyni dzieł Mahfuza Jolanta Kozłowska. Niektórzy, jak dodała, żądali nawet procesu dla autora.
Kultura w radiowej Jedynce >>>
Książkę miano wydać w Egipcie już w 1988 roku po przyznaniu literackiej Nagrody Nobla dla Mafhuza. Jednak w związku z klątwą dla Salmana Rushdiego wstrzymano się z jej publikacją aż do lat 90. - Pobożnym muzułmanom mogło nie spodobać się to, że w książce islam nie jest opisany jako najważniejsza religia, a jedna z wielu i w gruncie rzeczy wszyscy są równi - tłumaczy Jolanta Kozłowska.
Zapraszamy do wsyłchania całej rozmowy.
Nadżib Mafhuz to jedyny arabskojęzyczny laureat literackiej Nagrody Nobla. Szwedzka Akademia przyznając nagrodę powiedziała: "To pisarz, który przez swoją literaturę - raz krystalicznie realistyczną, raz symboliczną i dwuznaczną - stworzył arabską opowieść, która przemawia do całej ludzkości". Egipcjanin napisał ponad 30 powieści, 30 scenariuszy filmowych, 13 opowiadań i kilka dramatów.
"Moje książki" na antenie Jedynki w każdą środę tuż po godz. 20.00.
sm