Schemat malowania papieża

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2014 21:05
– Rafał Bujnowski stworzył prosty przepis na portret Jana Pawła II dla każdego, kto chce mieć jego wizerunek w swoim domu – mówiła w Dwójce Katarzyna Wincenciak, kuratorka otwartej właśnie w krakowskim MOCAK-u wystawy "Papieże".
Audio
  • Katarzyna Wincenciak, prof. Czesław Dźwigaj i dr Tadeusz Tchórzewski opowiadają o wizerunkach Jana Pawła II (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Rafał Bujnowski, Papież, 2002, olej na płótnie
Rafał Bujnowski, "Papież", 2002, olej na płótnie Foto: Kolekcja MOCAK-u

W Polsce do momentu kanonizacji Jana Pawła II powstało ponad 700 pomników tej postaci. Wielu wybitnych rzeźbiarzy podjęło się realizacji zadania wykonania pomnika papieża Polaka. Skala zjawiska sprawia jednak, że wiele z tych wizerunków trudno zaliczyć do udanych. Z kolei środowisko artystów współczesnych od lat poddaje analizie krytycznej komercjalizację wizerunku Jana Pawła II i charakter jego kultu w Polsce, co podsumowuje wystawa "Papieże".

– Ta ekspozycja  jest naszym i artystów komentarzem do wszechobecnej fascynacji postacią i wykorzystywaniem wizerunku nie ze względu na autorytet czy duchowość, lecz ze względu na popularność – powiedziała Katarzyna Wincenciak, kuratorka krakowskiej wystawy.

Na wystawie zobaczyć można m.in. słynny projekt Rafała Bujnowskiego "Schemat malowania papieża". – Na podstawie schematu artysta stworzył wizerunki Jana Pawła II – opowiadała Katarzyna Wincenciak. – Bujnowski daje prosty przepis w duchu "zrób to sam", jak kilkoma prostymi ruchami zrobić portret papieża, by każdy mógł mieć go w swoim domu. Działanie to pokazuje zmianę funkcji artysty, którym dziś może stać się każdy, posługując się prostym schematem – dodała.

W "Kwadransie bez muzyki" o tworzeniu artystycznych przedstawień polskiego papieża mówili także prof. Czesław Dźwigaj, rzeźbiarz, autor 76 pomników, oraz dr Tadeusz Tchórzewski, rzeźbiarz, twórca rzeźby znajdującej się w podwarszawskim Wołominie, która przedstawia Jana Pawła II z dziećmi.

Audycję przygotowała Zofia Płoska.

mc, ei

Zobacz więcej na temat: Jan Paweł II papież SZTUKA
Czytaj także

Kicz religijny to jednostka chorobowa

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 20:00
Jedna z parafianek kościoła Opatrzności Bożej o postaci Jezusa pędzla Jerzego Nowosielskiego powiedziała, że gdyby przyprawić mu rogi, byłby diabłem. Czy w sztuce sakralnej nie ma miejsca na dzieła wyłamujące się z szablonów? I w jaki sposób je chronić?
rozwiń zwiń