Cyganie-Europejczycy. Spotkanie z romską sztuką

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 13:00
Romska malarka Małgorzata Mirga w czasie studiów zaczęła uświadamiać sobie swoją tożsamość i to, że musi ona jakoś zaistnieć. Dziś jest organizatorką warsztatów, na które zaprasza do Polski romskich twórców z całej Europy.
Audio
  • Sztuka Romów jako narzędzie walki ze stereotypami (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Małgorzata Mirga, Poker
Małgorzata Mirga, "Poker"Foto: Marcin Tas

W 2003 r. Małgorzata Mirga wraz z grupą innych romskich studentów założyła stowarzyszenie Harangos. – Od 2004 r. realizujemy projekty związane z edukacją dzieci romskich – opowiadała. – Zaczęłam prowadzić w szkołach integracyjne warsztaty plastyczne dla wszystkich maluchów, nie tylko cygańskich – dodała.

Aby romscy artyści z Polski zostali zauważeni na świecie, absolwentka krakowskiej ASP stworzyła również grupę Romani Art. – Pomyślałam, że dobrze byłoby poznać innych takich twórców z Europy, więc w 2011 r. zaprosiłam ich na plener do Czarnej Góry, gdzie mieszkam. Od tamtej pory Romani Art zmieniło się w "Jaw Dikh", co po cygańsku znaczy "Chodź Zobacz" – mówiła.

Małgorzata Mirga zaprasza do swojego miasta artystów romskiego pochodzenia i aktywistów romskich, by tworzyli prace na temat związany z tym, co dzieje się wokół Cyganów. – Z reguły moi goście mają po prostu pokazać siebie. W tym roku temat był narzucony, ale bardzo obszerny: od Holokaustu do zwykłego życia na osiedlach oraz przemyśleń i odczuć na temat Romów – powiedziała.

W "Kwadransie bez muzyki" usłyszeliśmy także współpracującego z malarką holenderskiego fotografa Franka Roosendaala, który od lat portretuje polskich Romów. Zapraszamy do wysłuchania obszernych fragmentów audycji przygotowanej przez Pawła Siwka.

mc/mm

Zobacz więcej na temat: Auschwitz Romowie SZTUKA
Czytaj także

Obchody 70. rocznicy zagłady Romów w Auschwitz [zdjęcia]

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2014 16:50
Ponad tysiąc osób z 25 państw uczestniczyło w upamiętnieniu zagłady Romów na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. W tym roku przypada 70. rocznica likwidacji tzw. obozu rodzinnego dla Cyganów - Zigeunerfamilienlager.
rozwiń zwiń