Spośród 39 milionów fotografii, które znajdują się w Archiwach IPN, młody artysta Łukasz Rusznica wybrał kilkadziesiąt pod względem urody kadru. We Wrocławiu powstała z nich wystawa pod przewrotnym tytułem "Jak fotografować?".
Tomasz Stempowski z IPN zwrócił w Dwójce uwagę, że artyści pokazując na wystawie nieopisane zdjęcia, wciągają widza w pułapkę. - Twórcy ekspozycji wysunęli na plan pierwszy względy estetyczne fotografii. Widz w pierwszej chwili czuje się bezpiecznie. Dopiero po pewnym czasie orientuje się, że za zwykłym ładnym obrazem kryją się ludzkie tragedie.
Historyk opowiadał, że służby bezpieczeństwa w PRL miały szczegółowe przepisy dotyczące wykorzystywania aparatu w pracy operacyjnej. - Jednym z rodzajów fotografowania były zdjęcia robione podczas konfrontacji władzy ze społeczeństwem w czasie demonstracji. Zdjęcia nie służyły tylko dokumentowaniu tych wydarzeń, ale też stanowiły pewien element tłumienia demonstracji - zauważał Tomasz Stempowski. - Według regulaminu najpierw wzywano do rozejścia się, potem następowało fotografowanie i filmowanie jawne, potem wchodziły armatki wodne...
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzenie: Adriana Prodeus
Goście: Beata Bartecka i Łukasz Rusznica, kuratorzy wystawy, oraz Tomasz Stempowski, historyk IPN
Data emisji: 5.1.2015
Godzina emisji: 18.00
bch/jp