Już teraz zapraszamy na cykl "Głosy Solidarności" (od poniedziałku do piątku, godz. 11.45). Do 4 września o wydarzeniach sprzed 35 lat opowiadają m.in. Joanna i Andrzej Gwiazdowie czy marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Przypomniane zostały także wspomnienia Anny Walentynowicz.
W piątek (28.08) w audycji "O wszystkim z kulturą" Jerzy Kisielewski rozmawiał o wydarzeniach sierpnia '80 z Zofią Romaszewską, działaczką opozycji demokratycznej w PRL, współtwórczynią Radia "Solidarność".
Pieśni niepokornych
W niedzielę (30.08) "Zagadkowy kwadrans" pytaliśmy naszych słuchaczy o bardów "Solidarności".
Z kolei niedzielną "Strefę słowa" o godz. 19.00 poświęcimy Lechowi Bądkowskiemu. To uczestnik tych wydarzeń, członek Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, biorący udział w rokowaniach ze stroną rządową, pierwszy rzecznik strajkujących stoczniowców.
W poniedziałek 31 sierpnia o godz. 19.00 zabrzmi "Muzyka w czasach Solidarności". Dwójka po raz pierwszy odtworzy nagranie studyjne z 16 grudnia 1980 r. dokonane podczas uroczystości odsłonięcia w Gdańsku pomnika Ofiar Grudnia 1970 roku. Utwór Krzysztofa Pendereckiego Lacrimosa na sopran, chór i orkiestrę wykonali wówczas Jadwiga Gadulanka (sopran) oraz Chór i Orkiestra Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie pod dyrekcją Antoniego Wita. Zaraz potem słuchacze przeniosą się na koncert inauguracyjny X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. W nagraniu z 1 października 1980 r. wystąpiła jedna z najznakomitszych pianistek świata – Martha Argerich, tenor Kazimierz Pustelak oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod batutą Kazimierza Korda. W programie znalazły się Cztery eseje na orkiestrę Tadeusza Bairda, III Symfonia - Pieśń o nocy op. 27 na głos solo, chór mieszany i wielką orkiestrę Karola Szymanowskiego oraz I Koncert fortepianowy b-moll op. 23 Piotra Czajkowskiego.
Na zakończenie dnia (o godz. 22.00) Dwójka przypomni "Polski Sierpień" znakomitej reportażystki Polskiego Radia Janiny Jankowskiej. Reportaż ze strajku w Stoczni Gdańskiej został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu "Prix Italia" w 1981 r. w kategorii dokumentu.
Zapraszamy!
***
bch/mc