Algo-rytmy, czyli o związku muzyki z nowymi technologiami

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 14:30
- Laserowa harfa generuje dźwięki za pomocą mikroprocesora. Gdy wiązka światła pada na fotorezystor zostaje przerwana i powstaje dźwięk. Taki instrument generuje muzykę, gdy sterujący nim mikroprocesor postępuje według algorytmu, czyli ciągu reguł koniecznych do wykonania zadania -  mówiła w Dwójce Joanna Skorupska.
Audio
  • W świecie muzyki zdominowanym przez algorytmy (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: ever_ctba/pixabay/domena publiczna

shutterstock_Musikverein_Wien_1200.JPG
Sopoccy filharmonicy w Złotej Sali Musikverein

"Sound of Light" to zorza polarna zamieniona w symfonię i wyjątkowe widowisko stworzone przez cenionych artystów we współpracy ze sztuczną inteligencją zaszytą w procesorze smartfona. Premierowe wykonanie symfonii odbyło się 28. listopada w słynnej wiedeńskiej sali koncertowej Musikverein – zagrała ją Synchron Stage Orchestra pod batutą Jamesa Shearmana. Był to jeden z powodów, dla których w audycji rozmawialiśmy o tym, jak technologia może przenikać do świata sztuki i pomagać w przekraczaniu artystycznych granic.

Sztuczna inteligencja potrafi komponować, grać i dyrygować. Czy wykorzystanie technologii w świecie, w którym dominuje tradycja jest właściwe? Katarzyna Świętochowska i Jakub Fiebig nie patrzą wstecz. Wprowadzili na rynek europejski aplikację "Onstage", która ma ułatwić oglądanie koncertów w filharmonii.  Dzięki kamerom umieszczonym na scenie można podglądać muzyków podczas koncertu, nawet zaglądać im w nuty.

Jak bardzo technologie zmieniają koncertowe przeżycie? Czy sztuczna inteligencja jest lepszym dyrygentem? Jakich jeszcze zmian w świecie zdominowanym przez algorytmy możemy się spodziewać? O tym w nagraniu audycji opowiadali Katarzyna Świętochowska i Jakub Fiebig oraz badająca świat nowych technologii Joanna Skorupska.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 24.01.2018

Godzina: 15.00

mko

Czytaj także

Frank Strobel i muzyka filmowa Alfreda Schnittkego

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 13:00
Niedzielna audycja była pierwszym spotkaniem ze światowej sławy dyrygentem, spadkobiercą  filmowego dorobku Alfreda Schnittkego.
rozwiń zwiń