Fotoplastikon, czyli XIX-wieczne 3D

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 15:31
W audycji wybraliśmy się do Fotoplastikonu Warszawskiego.
Audio
  • Fotoplastikon Warszawski i podróż do przeszłości (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
zdj. il.
zdj. il.Foto: M. Michalski / Muzeum Powstania Warszawskiego

Fotoplastikony pojawiły się w Warszawie jeszcze za czasów funkcjonowania przedsiębiorstwa Kaiser-Panorama z centralą w Berlinie. Ich pochodzenie, a w wielu wypadkach także właściciele, jest jednak trudne do zbadania. Stałych fotoplastikonów, zwanych również panoramami, a nawet widowniami optycznymi, na przestrzeni lat 1899-1914 znajdowało się w Warszawie co najmniej osiem. Dziś urządzenie może zapewnić jego użytkownikom podróż do przeszłości.

W Fotoplastikonie Warszawskim można właśnie oglądać wystawę: "Po angielsku. Sheffield i Londyn w 1964 roku w stereoskopowym obiektywie Zbigniewa Szczypki".

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Przygotowała: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 25.02.2019

Godzina emisji: 15.00

jp/pg


Czytaj także

Algo-rytmy, czyli o związku muzyki z nowymi technologiami

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 14:30
- Laserowa harfa generuje dźwięki za pomocą mikroprocesora. Gdy wiązka światła pada na fotorezystor zostaje przerwana i powstaje dźwięk. Taki instrument generuje muzykę, gdy sterujący nim mikroprocesor postępuje według algorytmu, czyli ciągu reguł koniecznych do wykonania zadania -  mówiła w Dwójce Joanna Skorupska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Geniusz z ulicy Zbożowej 9. Z wizytą u Mozartów

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 09:44
Z okazji 263. rocznicy urodzin Wolfganga Amadeusza Mozarta w audycji "Kwadrans bez muzyki" odwiedziliśmy Salzburg i rodzinne kąty najsłynniejszego kompozytora wszystkich epok.
rozwiń zwiń