Spacer po wileńskich nekropoliach

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 15:47
- Cmentarze mają tutaj ten urok, że są wybudowane na terenach górzystych, a nie płaskich - mówił w Dwójce Jan Boguszko, wileński przewodnik.
Audio
  • O Cmentarzu na Rossie i innych wileńskich nekropoliach opowiadają przewodnicy. Audycja Kamila Zalewskiego "Kwadrans bez muzyki" (PR, 28.10.2019)
Cmentarz w Wilnie
Cmentarz w WilnieFoto: Kamil Zalewski/PR

bozerodska kaziuk2.jpg
Spacerem po wileńskich Kaziukach

Wilno to miasto, które Polakom kojarzy się z Ostrą Bramą, Uniwersytetem Wileńskim czy Adamem Mickiewiczem. Oprócz tego wszyscy wiemy, że jest też cmentarz na Rossie, gdzie pochowana została matka marszałka Piłsudskiego oraz jego serce. Niewiele osób jednak wie, że są tam również inne cenne nekropolie, na których spoczywają słynni Polacy czy nasi żołnierze.

Cmentarze te są swoistymi muzeami pod gołym niebem, ponieważ wiele nagrobków czy kaplic to swoiste, małe dzieła sztuki. Korespondent Polskiego Radia na Litwie, Kamil Zalewski, wraz ze swoimi rozmówcami zabrał nas w audycji na dwie mniej licznie odwiedzane nekropolie oraz dołączył do sprzątania słynnej Rossy.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotował: Kamil Zalewski

Data emisji: 28.10.2019

Godzina emisji: 15.00

pg/bch

Czytaj także

Jakie było Wilno z czasów Stanisława Moniuszki?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 08:00
- Z opisu Stanisława Augusta Lachowicza, postaci mało znanej, a bardzo zasłużonej, Wilno jawi się niemal jak pianopolis. Było to określenie odnoszące się do Paryża, a więc stolicy fortepianu. Z tym, że Lachowicz zżymał się, iż wileńskie pianistki i pianiści głównie wykonywali repertuar popularny: walce, mazury, kadryle itd. - mówił w Dwójce dr Grzegorz Zieziula.
rozwiń zwiń