Piosenki pamięci i oporu

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 15:15
- Szukałam pieśni, które opowiadałyby o doświadczeniu migracji, ale w taki sposób oddolny. Nie szukałam oficjalnych piosenek, świetnie wyprodukowanych i pisanych przez muzyków, tylko amatorskich, które ludzie układali, żeby opowiedzieć o tym, co ich spotkało - mówiła w Dwójce Karolina Grzywnowicz, która podróżuje po świecie, gromadząc piosenki-opowieści śpiewane przez migrantów.
Audio
  • Karolina Grzywnowicz o muzyce palestyńskich wędrowców (Kwadrans bez muzyki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/christinarosepix

Karolina Grzywnowicz jeździ po świecie, nagrywając piosenki śpiewane przez migrantów w trakcie wędrówki, a także te, które powstały po jej zakończeniu. Te piosenki niosą w sobie historię, opowiadają o krzywdzie i trudach, często o utraconym domu. Jak podkreślała artystka, opisują one różne doświadczenia kilku pokoleń Palestyńczyków. 

Jak wyjaśniała Karolina Grzywnowicz, w obozach uchodźców brakuje przestrzeni prywatnej, a o intymności można pomarzyć. Wnętrza są pełne osób z rodziny, ale także znajomych, którzy przychodzą posłuchać piosnek. Pomieszczenia wypełniają też różne obiekty i sprzęty wytwarzające dźwięki, nad którymi nie sposób zapanować. Na ulicy bawią się dzieci, a ktoś obok robi remont. - Palestyna jest bardzo gęstym miejscem jeżeli chodzi o przestrzeń publiczną i audiosferę. W obozach uchodźców jeszcze bardziej się tego doświadcza i jeżeli próbuje się coś nagrywać, to niemożliwe jest zrealizowanie czystego nagrania, gdzie nie ma dodatkowych dźwięków - mówiła.

Jak wyglądała jej praca w obozach uchodźców? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Prowadziła: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 17.12.2019

Godzina emisji: 15.00

am


Czytaj także

Dziurę w palcie zakrywał nutami. Paderewski w listach

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 12:00
- Widzimy go jako zdeterminowanego, niezwykle ambitnego i bardzo zaradnego chłopca. Jednocześnie: pisze on o swoich potrzebach - opowiadała Justyna Szombara o portrecie przyszłego pianisty opartym na jego korespondencji wydanej w książce "Ignacy Jan Paderewski. Listy do ojca i Heleny Górskiej (1872-1924)".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak brzmią gdańskie karyliony?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 11:08
W audycji wybraliśmy się do Gdańska, który rozpoczął starania o wpis na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO kultury karylionowej.
rozwiń zwiń