Mówić ładnie, czyli jak? Werbalny kunszt okiem specjalisty

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2024 11:15
- To bardzo trudne określenie i czasem trochę krępujące dla logopedy. Osoba, która przychodzi i oznajmia, że chce ładnie mówić, tak naprawdę nie potrafi określić celu tego mówienia. Najpierw należy zadać sobie pytanie, dlaczego chcę ładnie mówić i jaki progres chcę osiągnąć w swojej mowie - mówiła w Dwójce Urszula Karpińska-Sterkowiec, logopeda i neurologopeda.
Upodobnienia, ubezdźwięcznienia, hiperartykulacja, a nawet zmiana wyrazu - to wszystko konsekwencje niedoskonałej artykulacji
Upodobnienia, ubezdźwięcznienia, hiperartykulacja, a nawet zmiana wyrazu - to wszystko konsekwencje niedoskonałej artykulacjiFoto: LightField Studios/Shutterstock

Upodobnienia, ubezdźwięcznienia, "zjadanie" wyrazów oraz ich zmiana - to wszystko konsekwencje niedoskonałej wymowy. Jak dbać o dykcję? Czym jest głoska w nagłosie i wygłosie? Czym różni się wymowa sceniczna od radiowej i potocznej?


Posłuchaj
14:34 Dwójka kwadrans 17.10.2024.mp3 W poszukiwaniu nienagannej dykcji (Kwadrans bez muzyki/Dwójka) 

W audycji wybraliśmy się na lekcję poświęconą poprawnemu mówieniu. O świecie, w którym każda głoska ma swój czas i kształt, opowiadała Urszula Karpińska-Sterkowiec, logopeda i neurologopeda.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Maria Czok

Data emisji: 17.10.2024

Godz. emisji: 11.00

pg, dz

Czytaj także

Europejski Dzień Logopedy. Jak zapobiegać wadom wymowy i leczyć już zaistniałe?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2024 21:40
Jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia oddechowe i na czym polega gimnastyka narządów mowy? Które łamańce językowe są najciekawsze i jakie są najpopularniejsze mity związane z logopedią? O tym w "Eurece" rozmawialiśmy z dr hab. Olgą Jauer-Niworowską, kierowniczką Zakładu Logopedii i Emisji Głosu na Wydziale Polonistyki UW. 
rozwiń zwiń