W audycji spotkamy się z geologiem, przewodnikiem i publicystą drem Tomaszem Krzywickim, z którym porozmawiamy o książce "Puszcza Rudnicka. Polskie tradycje niepodległościowe". Autor zamieszcza w niej opis przyrodniczy Puszczy Rudnickiej, liczne archiwalne zdjęcia, rysunki puszczy, również te wykonane w ostatnich latach.
16:05 Kwadrans bez muzyki 2025_01_08-11-01-53.mp3 Puszcza Rudnicka, niemy świadek historii (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Głównym motywem książki są jednak ludzie i miejsca, a także wydarzenia, które się odbywały w Puszczy Rudnickiej na przestrzeni wieków, zarówno w latach powstania listopadowego i styczniowego, jak też bliższych naszym czasom. "Puszcza Rudnicka staje mi się coraz milszą i piękniejszą" – tak dziewięćdziesiąt lat temu, 12 września 1934 r., zapisał w księdze pamiątkowej dworku w Sędkowie nieopodal Rudnik prezydent Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki.
W książce zanotowano również relację maturzysty Czesława Miłosza: "Na wycieczkę po maturze poszliśmy właśnie do Puszczy Rudnickiej. W okolicach Rudnik bardzo uprzejmie gościła nas właścicielka dworku, dając nocleg w odrynie i zapraszając rano na śniadanie, ale wymknęliśmy się o świcie, może niegrzecznie. Kąpaliśmy się w Mereczance, żarły nas komary, dotarliśmy do dworu w Jaszunach, gdzie przyjmowano nas kwaśnym mlekiem z kartoflami pod nieobecność właścicieli (Sołtanów)".
W książce znajdziemy odniesienia do wielu znanych postaci z polskiej historii i literatury, które tu mieszkały lub przebywały na przestrzeni dziejów: od Barbary Radziwiłłówny i Zygmunta Augusta poczynając, poprzez Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego, aż po Włodzimierza Korsaka, Józefa Mackiewicza czy Witolda Pileckiego.
Puszcza Rudnicka, fot. Samorząd Solecznicki
***
Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki
Przygotowanie: Aleksandra Tykarska
Data emisji: 8.01.2025
Godz. emisji: 11.00
am