Galeria Arsenał w Białymstoku świętuje w tym roku swoje 60. urodziny. To okazja do podsumowań, ale także głębszego przyjrzenia się dotychczasowym działaniom.
29:49 Dwójka rozmowy 14.01.2025.mp3 Monika Szewczyk o jubileuszu 60-lecia kierowanej przez siebie Galerii Arsenał w Białymstoku (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Krótka historia BWA
- Decyzją władz w każdym mieście wojewódzkim powstawały Biura Wystaw Artystycznych. To była wspólna, i nie najszczęśliwsza, nazwa dla instytucji regionalnych tworzących rodzaj sieci. Naszą matką była Zachęta. Współpraca między poszczególnymi BWA była dosyć duża, ale też trzeba powiedzieć, że w różnych miejscach te instytucje były bardzo różne. Gdy system ten przestał działać jako odgórny, uzyskaliśmy naturalną autonomię. W pewnym momencie te galerie bardzo się usamodzielniały - przypomniała Monika Szewczyk.
Czytaj także:
Arsenał jak Kunsthalle
To właśnie obecna dyrektor stroi za zmianą nazwy białostockiej galerii. - Gdy zaczęłam kierować Biurem Wystaw Artystycznych, myślałam głównie o tym, że chciałabym zmienić tę instytucję. Odejść od pewnej sztampy i rutyny, nadać jej charakter może bardziej galerii typu Kunsthalle. Przede wszystkim zależało mi na budowaniu programu w sposób świadomy, a nie na zasadzie zeszytu, w który każdy może się wpisać, a my automatycznie to realizujemy. Wydaje mi się, że podobnie działa teraz większość tych instytucji - oceniła Monika Szewczyk.
Szczególne miejsce w programie Arsenału od lat zajmują projekty dotyczące krajów Partnerstwa Wschodniego czy Europy Środkowej, ukazujące tendencje i zmiany rysujące się w sztuce współczesnej tych regionów.
***
Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku
Prowadzenie: Maria Czok
Gość: Monika Szewczyk (dyrektor Galerii Arsenał w Białymstoku)
Data emisji: 14.01.2024
Godz. emisji: 22.30
dz/pg