Wąskotorówki w Polsce. "Przetrwały dzięki pasjonatom"

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2017 16:45
- Mamy bardzo bogatą kolekcję zgromadzoną siłami społecznymi. Niektóre z wagonów były odkupywane za nasze pieniądze już od złomiarzy – podkreślili Bartosz Paluchowski i Adam Wawrzyniak, opowiadając o ocalonej wąskotorowej Kolei Rogowskiej.
Audio
  • Marta Warsza, Janusz Sędzicki, Bartosz Paluchowski i Adam Wawrzyniak opowiadają o losach polskich wąskotorówek (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Starachowicka Kolej Wąskotorowa jest jedną z reaktywowanych wąskotorówek w Polsce (zdj. ilustracyjne)
Starachowicka Kolej Wąskotorowa jest jedną z reaktywowanych wąskotorówek w Polsce (zdj. ilustracyjne)Foto: centralniak/Flickr/CC BY 2.0

Członkowie Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych opowiadali w Dwójce o historii kolei z Rogowa, która obecnie znana jest jako atrakcja turystyczna i ostatnia czynna wąskotorówka w województwie łódzkim.

- Kolej została zbudowana w 1915 roku przez Niemców, którzy po zatrzymaniu się na linii frontu Bzury, Rawki i Pilicy, mieli logistyczne trudności z regularnym zaopatrzeniem frontu. Stan dróg był wtedy o wiele gorszy niż dziś i wiele rejonów pokrytych było tylko ubitymi drogami. Tak powstała Kolej Rogowska, która po I wojnie światowej została przejęta przez ministerstwo kolei żelaznej. Wąskotorówka, wcielona potem w struktury PKP, z różnymi przygodami dotrwała do 2001 roku. Wtedy podjęto niestety decyzję o likwidacji wszystkich wąskotorówek – dodali członkowie Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych, opiekującej się Koleją Rogowską.

Z nagrania audycji dowiemy się, jakie jest kolejne marzenie pasjonatów, którzy przywrócili do życia wąskotorówkę kursującą na trasie Rogów-Rawa-Biała.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: Marta Warsza i Janusz Sędzicki (Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej), Bartosz Paluchowski i Adam Wawrzyniak (Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych)

Data emisji: 21.07.2017

Godzina emisji: 15.00

mz/jp

Zobacz więcej na temat: kolej Bartosz Panek
Czytaj także

"Nałęczów to literacka kolonia"

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 15:30
- Określenie to można zawdzięczać przede wszystkim Żeromskiemu – opowiadał w Dwójce prezes Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa Jerzy Michał Sołdek o powiązaniach miasta z polskimi pisarzami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Visual Park. Sztuka, natura i prowokacja w jednym

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 15:00
- To jest sztuka, którą spotykamy przy okazji. Ludzie przyjeżdżają do Strzeszynka, żeby odpocząć. Zadają pytania, szczegółowo oglądają wystawę i nie muszą się spieszyć – powiedziała Katarzyna Jankowiak-Gumna, współtwórczyni parku rzeźby na Jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu.
rozwiń zwiń